Reklama

Reklama

Ujawniono miejsce tajnej kryjówki papieża w trakcie wojny

​Włoska prasa ujawniła zapiski Bartolomeo Nogara, który był dyrektorem watykańskich muzeów w czasie II wojny światowej. Wynika z nich, że gdyby okupujący Rzym Niemcy wkroczyli do Watykanu, papież Pius XXII zostałby ukryty w muzeach albo w tajnym archiwum.

Od wypowiedzenia przez Włochów sojuszu z Hitlerem we wrześniu 1943 do końca wojny Rzym okupowany był przez hitlerowców. W tym samym czasie Watykan stał się miejscem schronienia dla skarbów kultury i sztuki. Historycy szacują, że znalazła się tam ponad połowa dziedzictwa artystycznego całych Włoch.

Organizatorem tej akcji był Bartolomeo Nogara, dyrektor watykańskich muzeów, który prowadził szczegółowe zapiski, dotyczące wszystkich związanych z tym czynności. Osobiście odbierał on każdy transport dzieł sztuki, na wszystko wydawał pokwitowanie. 

Reklama

Był też uczestnikiem tajnych narad w sprawie ewentualnego ratowania życia papieżowi. Gdyby hitlerowcy chcieli go aresztować, Pius XII, który brał to pod uwagę, zostałby ukryty w magazynach muzeów albo w tajnym archiwum. Na szczęście do tego nie doszło.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy