Reklama

Reklama

UFO z 2013 roku. Raporty amerykańskiej marynarki

W kwietniu Pentagon opublikował nagrania z zarejestrowanymi w podczerwieni niezidentyfikowanymi obiektami latającymi (UFO). Serwis CNN pisze w czwartek (14 maja) o raportach marynarki wojennej USA dotyczących szczegółów tych incydentów.

Raport z marca 2014 roku donosi, że nieznany obiekt "był mały, mniej więcej wielkości walizki i miał kolor srebrny". Minął amerykański samolot F-18 w odległości ok. 300 metrów. Pilot nie był w stanie go zidentyfikować, a obiekt szybko bezpowrotnie zniknął z jego pola widzenia.

Raport opisujący incydent z listopada 2013 roku mówi o małym, białym obiekcie o rozpiętości skrzydeł ok. 1,5 m i bez żadnych charakterystycznych znaków.

Dron należący do wojska?

W dokumentach, do których dostęp uzyskały amerykańskie media, niezidentyfikowane obiekty nazywane są "bezzałogowymi obiektami lotniczymi" (ang. Unmanned Aerial Systems), co ma określać drona.

Reklama

Po odnotowaniu jednego z incydentów - jak głosi jeden z raportów - wojsko kontaktowało się z właścicielami bezzałogowych dronów. Nie znaleziono nikogo, kto dysponowałby tak zaawansowanych sprzętem. CNN podaje, że istnieje również możliwość, iż tajemnicze obiekty mogły być obsługiwane przez wojsko Rosji czy Chin w trakcie operacji wywiadowczych na terenie USA.

Marynarka wojenna USA ostrzega, że dla samolotów wojskowych drony mogą stanowić większe zagrożenie niż większe obiekty, gdyż są gorzej widoczne zarówno przez ludzkie oko, jak i radary.

Autentyczność nagrań potwierdzona

W kwietniu Pentagon opublikował trzy nagrania z zarejestrowanymi w podczerwieni niezidentyfikowanymi obiektami latającymi. Świadkowie - wojskowi - podziwiają na nich prędkość, z jaką poruszają się obiekty, i sugerują, że może to być dron.

Marynarka wojenna USA już w ubiegłym roku potwierdziła autentyczność nagrań, które wcześniej były dostępne w sieci. Pentagon oficjalnie udostępnił materiały w celu "wyjaśnienia wszelkich nieporozumień opinii publicznej" w sprawie tego, czy są one autentyczne i czy pokazują wszystko - tłumaczyła rzeczniczka prasowa amerykańskiego resortu obrony Sue Gough.

Komentarz Trumpa

Temat ten był poruszany w opublikowanej pod koniec kwietnia rozmowie agencji Reutera z Donaldem Trumpem. "Zastanawiam się, czy jest to prawdziwe. To niezły materiał" - powiedział o filmach prezydent USA.

W 2019 roku w rozmowie z telewizją ABC News Trump przyznał, że został zapoznany z materiałami o niezidentyfikowanych obiektach latających. "Widziałem, słyszałem, czytałem, odbyłem nawet krótkie spotkanie w tej kwestii. Niektórzy mówią, że widzą UFO. Czy ja w to wierzę? Niezbyt" - mówił.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy