Reklama

Reklama

UE powinna zaprzestać "spazmatycznych" działań wobec Rosji

Nikos Kodzias, szef greckiej dyplomacji, oświadczył w niedzielę, że Unia Europejska powinna zaprzestać działania w "spazmatyczny" sposób wobec Rosji, i domagał się dla swojego kraju aktywnej roli w negocjacjach między Brukselą a Moskwą.

"Unia Europejska powinna myśleć o tym, co chce osiągnąć długoterminowo z Rosją (...), reagować w sposób bezpośredni i zasadniczy, a nie "spazmatyczny", który niesie z sobą ryzyko "destabilizacji" całego kontynentu - powiedział greckiej agencji prasowej ANA.

Nowy grecki rząd zdominowany przez radykalnie lewicową Syrizę odrzuca twardą linię sankcji wobec Moskwy, podczas gdy trwa ostry konflikt w Donbasie z prorosyjskimi rebeliantami.

W ciągu ubiegłej doby w separatystycznym regionie według rzecznika ukraińskiego wojska zginęło 19 osób, w tym 13 ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Państwa członkowskie UE w zeszłym tygodniu postanowiły przedłużyć sankcje wobec Rosji, ukierunkowane na osoby fizyczne i podmioty rosyjskie i prorosyjskie uważane za odpowiedzialne za kryzys na Ukrainie, ale na razie bez zwiększania sankcji ekonomicznych.

"Grecja nie może zerwać swoich historycznych więzów z Rosją, ale może odegrać rolę mediatora" - zapewnił Kodzias, który swego czasu należał do partii komunistycznej.

Szef greckiej dyplomacji odniósł się też do nowego scenariusza powstałego wraz z dojściem lewicowej Syrizy do władzy w niedawnych wyborach.

"Na ostatnim spotkaniu ministrów europejskich moi koledzy zrozumieli, że nie można traktować Grecji na arenie dyplomatycznej jako pariasa tylko z powodu pieniędzy" - powiedział, dodając, że "prawo do pieniędzy to jedno, a czym innym jest wyrzeczenie się swoich praw w Europie". Według Kodziasa "doświadczenie ostatnich pięciu lat mówi, że UE jest zobowiązana do negocjacji". "To klucz do zrozumienia tego i myślę, że w negocjacjach (tę rundę) wygraliśmy" - dodał.

Podkreślił, że wyjście Grecji z kryzysu "nie jest tylko kwestią rynków finansowych. Jest to również kwestia tego, by człowiek czuł się dobrze, by Grecy poczuli, że mogą korzystać ze swoich praw jako obywatele, by mogli marzyć o przyszłości".

Reklama

Reklama

Reklama