Reklama

Reklama

UE nałoży sankcje, "jakich wcześniej nie było". Duński minister ostrzega Rosję

​Unia Europejska jest gotowa nałożyć sankcje, "jakich wcześniej nie było", jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę - stwierdził minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod, cytowany przez agencję Reutera.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję około 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji. Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę, kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Reklama

"Jesteśmy gotowi do podjęcia najsurowszych sankcji"- Nie ma wątpliwości, że jesteśmy gotowi zareagować kompleksowymi sankcjami, jakich wcześniej nigdy nie było, gdyby Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę - powiedział dziennikarzom Kofod, wchodząc do budynku Rady na spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów UE.

- Rosja powinna wiedzieć, (prezydent Władimir) Putin powinien wiedzieć, że cena za wykorzystanie prowokacji i sił zbrojnych do zmiany granic w Europie będzie bardzo, bardzo wysoka (...). Jesteśmy gotowi do podjęcia najsurowszych sankcji, także ostrzejszych niż w 2014 roku - ostrzegł szef duńskiej dyplomacji.

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE będą w poniedziałek rozmawiać o sytuacji na Ukrainie również z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem za pośrednictwem łącza wideo.

W piątek sekretarz stanu USA Anthony Blinken po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Genewie powiedział, że Rosja stoi przed wyborem, może wybrać rozwiązanie dyplomatyczne, które prowadzi do pokoju i bezpieczeństwa, lub drogę, która wiedzie tylko do konfliktu, surowych konsekwencji i międzynarodowego potępienia. USA, ich sojusznicy i partnerzy wspierają Ukrainę i są przygotowani na oba warianty - podkreślił.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy