Reklama

Reklama

UE krytykuje wyrok TK. "Prymat prawa europejskiego jest jednym z filarów UE"

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył w piątek, że nadrzędność prawa UE nad ustawodawstwem krajowym jest jednym z filarów UE. Odniósł się w ten sposób do wyroku polskiego TK. Orzeczenie skomentował również minister spraw zagranicznych Luksemburga, który stwierdził, że "polski rząd igra z ogniem".

- Jednym z filarów UE jest prymat prawa unijnego - powiedział Borrell w Madrycie, dodając, że wyrok TK może doprowadzić do eskalacji konfliktu między Brukselą a Warszawą.

Wyrok TK a "niebezpieczeństwo wyjścia Polski z UE"

W sprawie wyroku polskiego TK wypowiedział się również francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune. 

- To bardzo poważne. To nie kwestia techniczna ani prawna. To kwestia w całości polityczna, która wpisuje się w długą listę prowokacji wobec Unii Europejskiej - powiedział Beaune na antenie stacji BFM TV.

- Istnieje niebezpieczeństwo faktycznego wyjścia Polski z Unii Europejskiej - dodał, zaznaczając, że nie chciałby, by Polska opuściła Wspólnotę. Beaune określił orzeczenie jako dokonany przez polski Trybunał Konstytucyjny "atak na UE".

Reklama

"Polski rząd igra z ogniem"

Z kolei minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn powiedział w piątek, że "rozwój wydarzeń w Polsce jest bardzo, bardzo niepokojący (...) musimy jasno powiedzieć, że polski rząd igra z ogniem".

- Prymat prawa europejskiego jest kluczowy dla integracji europejskiej i naszego wspólnego europejskiego życia. Jeżeli ta zasada zostanie złamana, Europa, jaką znamy, zbudowana na Traktatach Rzymskich, przestanie istnieć - ostrzegł szef luksemburskiej dyplomacji.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama