Reklama

​UE: Europoseł z PiS porównuje elektrownię w białoruskim Ostrowcu do Nord Stream 2

Eurodeputowany Zdzisław Krasnodębski porównał podczas czwartkowej debaty w Parlamencie Europejskim elektrownię atomową w Ostrowcu na Białorusi do gazociągu Nord Stream 2. Uważa, że oba projekty to przedsięwzięcia przede wszystkim natury geopolitycznej.

- Wytwarzana w Ostrowcu energia będzie dwukrotnie droższa, niż ta wytwarzana w białoruskich instalacjach gazowych. (...) Przyjęte przez Mińsk założenie, że inwestycja zwróci się po 15 latach eksploatacji, jest nierealne. Skoro ekonomicznie inwestycja jest mało opłacalna, dlaczego jest realizowana? - pytał polski polityk podczas debaty poświęconej bezpieczeństwu elektrowni atomowej budowanej 23 km od granicy z Litwą.

- Być może jest tak, jak w przypadku sławetnego Nord Stream 2, że cele są głównie geopolityczne? Jak wiemy, Ostrowiec stanowi zagrożenie dla infrastruktury krytycznej - sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich. I właśnie być może udział Rosatomu jest dla wszystkich zagrożeniem geopolitycznym? - sugerował Krasnodębski.

Reklama

Europoseł z PiS podkreślił też, że brak przejrzystości w realizacji tej inwestycji uniemożliwia dokonanie pełnej oceny bezpieczeństwa. W związku z tym sąsiedzi Białorusi mogą czuć się zagrożeni.

- Tym bardziej, że wydarzyło się wiele wypadków, które w trakcie budowy były ukrywane przez stronę białoruską - zaznaczył poseł.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama