Reklama

Reklama

Udana próba rakietowa Korei Płn. Rosja i Chiny reagują

"To kolejne wyzywające zlekceważenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" - oceniło północnokoreańską próbę rakietową MSZ Rosji. Głos w sprawie zabrały także Chiny.

Zlekceważenie przez Pjongjang żądań zawartych w rezolucjach RB ONZ "nie może nie wywołać ubolewania i zaniepokojenia" - oznajmiło rosyjskie MSZ.

Podkreśliło ono, że uregulowanie problemów na Półwyspie Koreańskim, w tym kwestii nuklearnej, jest możliwe jedynie na drodze dyplomatycznej i politycznej. "Droga do pokoju i stabilności w regionie leży w nurcie rezygnacji z konfrontacji" - czytamy w oświadczeniu.

"W obecnych warunkach wzywamy wszystkie zainteresowane strony, by okazały zimną krew i wstrzymały się od działań prowadzących do dalszej eskalacji napięcia" - przekazało MSZ Rosji.

Reklama

Sprzeciw Chin

Chiny sprzeciwiają się próbom rakietowym Korei Północnej; są one pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył z kolei rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. 

Shuang ocenił ponadto, że nuklearny problem Korei Północnej wynika z różnic między Pjongjangiem a Waszyngtonem.

Wcześniej w poniedziałek USA, Japonia i Korea Południowa zażądały pilnego posiedzenia RB ONZ w tej sprawie. Jak oświadczył jeden z przedstawicieli USA przy ONZ, Waszyngton oczekuje, że konsultacje odbędą się jeszcze w poniedziałek.

Udana próba rakietowa

Korea Północna przeprowadziła próbę rakietową w niedzielę rano czasu lokalnego. Pocisk balistyczny średniego zasięgu typu Pukguksong-2 wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego z bazy lotniczej Bangjon znajdującej się w prowincji Pjongan, na zachodzie kraju. Według północnokoreańskich władz próba zakończyła się sukcesem.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un w przemówieniu noworocznym oświadczył, że jego kraj jest bliski dokonania próby z międzykontynentalną rakietą balistyczną ICBM. Media północnokoreańskie informowały, że taka próba może nastąpić w każdej chwili.

Z kolei nowy szef resortu obrony USA James Mattis zapowiadał podczas niedawnej wizyty w Seulu, że wystrzelenie przez Pjongjang międzykontynentalnej rakiety balistycznej spotka się "z przytłaczającą odpowiedzią" Stanów Zjednoczonych.

Pjongjang realizuje program zbrojeń rakietowych i nuklearnych mimo zakazujących mu tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy