Reklama

Reklama

TVN24: Departament Stanu USA skomentował zmiany w polskim sądownictwie

"Polska jest ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i szanujemy decyzję demokratycznie wybranego rządu. Liczymy na to, że nasi sojusznicy utrzymają silne instytucje demokratyczne i gospodarcze, a także możliwości obronne" - w ten sposób Departament Stanu USA odpowiedział na pytanie dotyczące zmian w polskim sądownictwie. Komentarz przedstawicieli amerykańskiej dyplomacji cytuje TVN24.

"Stany Zjednoczone zwracają uwagę na to, że reformy wymiaru sprawiedliwości powinny być przeprowadzone zgodnie z konstytucją i z poszanowaniem niezależności sądownictwa i rozdziału władz" - zaznaczono jednocześnie. 

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę o Sądzie Najwyższym oraz nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Według PiS i prezydenta ustawy są zgodne z konstytucją. Opozycja nie zostawia na nich suchej nitki. Z kolei Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę przewidzianą w art. 7 unijnego traktatu. KE jest zdania, że praworządność jest w Polsce zagrożona. 

Departament Stanu USA nie pierwszy raz skomentował sytuację w Polsce. Niedawno wydał oświadczenie, w którym wyraził zaniepokojenie "decyzją Polski o ukaraniu prywatnego nadawcy telewizyjnego TVN za domniemane stronnicze relacjonowanie demonstracji pod parlamentem w grudniu ubiegłego roku". 

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy