Reklama

Reklama

Tusk apeluje do liderów UE o pomoc w przezwyciężeniu podziałów

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że celem jest porozumienie z Londynem w tym tygodniu, ale zastrzegł, że nie ma na to gwarancji. Chodzi o postulaty Wielkiej Brytanii dotyczące przyszłych warunków członkostwa w Unii Europejskiej. W Brukseli jutro rozpoczyna się dwudniowy szczyt, na którym unijni przywódcy mają podjąć próbę osiągnięcia kompromisu.

Przewodniczący Rady w liście do europejskich liderów zaapelował o pomoc w przezwyciężeniu podziałów.

"Jestem w pełni świadomy, że trudno będzie pokonać różnice zdań, ale proszę o konstruktywne podejście" - napisał Donald Tusk. Dodał, że fiasko szczytu i brak porozumienia to byłaby porażka dla Unii Europejskiej, natomiast geopolityczne zwycięstwo odnieśliby ci, którzy dążą do podziału Wspólnoty.

Przywódcom pozostało do uzgodnienia zaledwie kilka spraw, ale kontrowersyjnych. Chodzi o czasowe i częściowe ograniczenie zasiłków dla pracowników z unijnych krajów, zmniejszenie zasiłków na dzieci, które pozostały w ojczyznach i nie wyjechały z rodzicami za granicę, a także zagwarantowanie większych praw państwom bez wspólnej waluty, by mogły kontrolować euroland.

Zapowiadają się długie negocjacje na szczycie w gronie przywódców 28 krajów, które zapewne będą przerywane częstymi, dwustronnymi konsultacjami. Niektórzy prognozują, że jeśli będzie szansa na kompromis, to szczyt może się przedłużyć do soboty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy