Reklama

Reklama

Turyści powoli rozkradają wyspę, padł rekord

Celnicy na lotnisku na Sardynii rekwirują turystom setki kilogramów piasku z plaż, muszelek i kamieni, które chcą zabrać jako pamiątkę z wakacji. Rekordzista miał przy sobie 25 kg kamyków.

Włoskie media informują o rosnącym zjawisku rozkradania wyspy i walce z nim.

Worki i woreczki oraz butelki plastikowe pełne piasku z najpiękniejszych sardyńskich plaż, kolekcje kamieni i wielkich muszli - to wszystko znajduje się na powiększającej się każdego dnia "wystawie" nielegalnych łupów odebranych pasażerom na lotnisku w Cagliari. Jego pracownicy, którzy każdego dnia natrafiają na takie pamiątki w bagażach dziesiątków pasażerów, postanowili napiętnować to zjawisko i rozpowszechnili zdjęcia znalezisk na portalach społecznościowych jako ostrzeżenie. "

Reklama

Sardynia okradana i ograbiana" - pod takim hasłem zamieszczono serię zdjęć naturalnych bogactw włoskiej wyspy ukrytych w walizkach i plecakach turystów z całego świata. Przypomina się, że ich wywóz jest zabroniony.

Tymczasem, jak podkreślają media, większość pasażerów przyłapanych z butelką piasku w bagażu tłumaczy, że nie wie, iż jest to nielegalne.

- Nie mogliśmy dłużej patrzeć na łupienie naszych plaż - wyjaśnili pracownicy lotniska. Zastrzegli, że to dopiero pierwszy krok w ich kampanii. Postulują, aby każdy turysta w chwili przybycia na wyspę otrzymywał ulotkę z ostrzeżeniem przed takim zachowaniem i informacją, jakie szkody ono powoduje.

Każdego roku na Sardynię przybywa 1,8 miliona turystów. Nawet jeśli tylko ułamek z nich postanawia zabrać ze sobą wspomnienie z plaży, straty wyrządzane środowisku naturalnemu wyspy są nie do oszacowania - podkreślają eksperci i zwracają uwagę na to, że są przepisy, które można by zastosować w takim przypadku.

Przywołują kodeks żeglugi, który stanowi, że za wyrządzanie szkód środowisku morskiemu grozi kara do 2 miesięcy pozbawienia wolności wraz z grzywną. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy