Reklama

Turkmenistan: Obowiązkowe badania na HIV dla przyszłych małżonków

Turkmenistan przyjął prawo nakazujące przeprowadzenie badania na HIV przez osoby pragnące zawrzeć związek małżeński, co oznacza, że władze tego kraju obawiają się rozprzestrzeniania wirusa, którego skutki wcześniej minimalizowały - podały w środę media.

Poza przyszłymi małżonkami badanie na obecność wirusa HIV będzie obowiązkowe dla "dawców krwi", "osób podejrzewanych o branie narkotyków", "więźniów", "cudzoziemców występujących o wizę uprawniającą do pracy" i "bezpaństwowców".

Nowa ustawa ma na celu "stworzenie warunków dla zdrowia rodzin i uniknięcia narodzin dzieci zakażonych wirusem HIV" - napisał w środę oficjalny dziennik "Turkmenistan".

Rosnące ryzyko

Pracownik Krajowego Centrum AIDS w Turkmenistanie powiedział agencji AFP pod warunkiem zachowania anonimowości, że nowa ustawa była konieczna z uwagi na rosnące ryzyko rozprzestrzenienia się tej choroby w kraju. Według niego osoby biorące narkotyki drogą dożylną, których sąsiedni Afganistan jest wielkim producentem, oraz prostytucja to główne przyczyny wzrostu zachorowań.

Reklama

Gwarancja anonimowości

Władze zapowiedziały, że wszystkim zgłaszającym się na badania, które są bezpłatne, zostanie zagwarantowana anonimowość.

W 2002 roku turkmeńskie ministerstwo zdrowia twierdziło, że w kraju zanotowano jedynie dwa przypadki HIV i pacjenci zarazili się wirusem poza granicami kraju.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy