Reklama

Turecki kontradmirał wystąpił o azyl w USA

Turecka agencja prasowa Antolia informuje, że jeden z tureckich kontradmirałów pełniący służbę w natowskiej bazie w Norfolk w Wirginii, wystąpił o azyl w USA w związku z wystawieniem przez władze Turcji nakazu aresztowania wojskowego po niedawnej próbie puczu.

Jak podała Anatolia, kontradmirał Mustafa Zeki Ugurlu został niedawno wydalony z tureckich sił zbrojnych. Agencja nie sprecyzowała, czy wniosek złożony przez wojskowego został zaakceptowany.

Od próby przewrotu w Turcji, podjętej przez część wojskowych 15 lipca, władze przystąpiły do czystek, głównie w siłach zbrojnych, ale też administracji publicznej czy szkolnictwie. Ich celem jest usunięcie zwolenników muzułmańskiego kaznodziei, mieszkającego od 1999 roku w USA Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o to, że stał z spiskiem.

Reklama

Złożenie przez tureckiego wojskowego wniosku o azyl przypada w czasie, gdy stosunki między Ankarą a Waszyngtonem są napięte w związku z żądaniem przez Turcję ekstradycji Gulena. Stoi on na czele sieci szkół, organizacji charytatywnych i przedsiębiorstw działających na całym świecie.

Siły zbrojne Turcji są drugie, po USA, pod względem liczebności w NATO.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Turcja | puczyści | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy