Reklama

Reklama

​Turcja znosi wizy turystyczne dla Polaków

Od 2 marca 2020 roku obywatele pięciu europejskich państw, w tym Polski, będą zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy podróżach turystycznych do Turcji - oświadczył w czwartek w komunikacie prasowym rzecznik tureckiego MSZ Hami Aksoy.

Oprócz Polaków, z nowych regulacji skorzystają też obywatele Austrii, Belgii, Holandii i Hiszpanii. Europejscy turyści będą mogli przebywać w Turcji do 90 dni w półrocznym okresie.

Aksov dodał, że ta decyzja zwiększy turecki potencjał turystyczny, a także rozwinie relacje handlowe, ekonomiczne i kulturalne.

Według Polskiej Izby Turystyki, Turcja jest na drugim miejscu w rankingu ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Na pierwszym miejscu uplasowała się Grecja.

Komunikat MSZ

Jednocześnie polskie MSZ odradza wszelkie podróże w tureckie regiony graniczące z Syrią i Irakiem. W szczególności są to okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak i Hakkari. Na tych terenach prowadzone są liczne operacje wojskowe, a także występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi.

Reklama

MSZ odradza również podróże do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin przy granicy z Syrią, jak i do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem.

"Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności" - podaje resort.

Zachowanie ostrożności

MSZ przypomina również, że w dużych tureckich miastach należy szczególnie uważać na przypadki rozboju (wyrywanie torebek) lub zaproszenia do lokali, gdzie pod groźbą przemocy trzeba zapłacić wygórowany rachunek.

Resort podkreśla także, że ze względu na różnice kulturowe i rosnącą liczbę gwałtów, kobiety powinny unikać podróży w pojedynkę lub w nieznanym towarzystwie.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że Turcja leży w strefie aktywnej sejsmicznie. MSZ radzi, jak zachowywać się podczas trzęsienia ziemi - SPRAWDŹ.

Przydatne informacje

Warto także dodać, że służba zdrowia w Turcji jest w znacznym stopniu sprywatyzowana. Wizyta u lekarza (bez zabiegów) może kosztować od 100 dolarów wzwyż, dzień pobytu w szpitalu - od 500 dolarów - podaje resort. Zabiegi są bardzo drogie - czytamy. Aby uniknąć problemów z płatnościami za leczenie należy wcześniej wykupić stosowne ubezpieczenie.

Przed wyjazdem do Turcji nie ma konieczności zaszczepienia się na konkretne choroby. Zaleca się jednak przyjęcie szczepionek przeciwko żółtaczce, gdyż w razie poważniejszych problemów zdrowotnych na miejscu jest ono wymagane.

Na terenie Turcji znajduje się wiele oznakowanych obiektów wojskowych. Nie należy w ich pobliżu robić zdjęć, zatrzymywać się, rozbijać namiotu, itp.

Osoby potrzebujące pomocy prawnej mogą zgłosić się do najbliższej polskiej placówki konsularnej z prośbą o udostępnienie listy miejscowych prawników.

MSZ przypomina także, że o różnicach kulturowych między Polską a Turcją. W zwiedzanych meczetach należy przestrzegać określonych reguł: przed wejściem zdjąć buty, zachować ciszę, a kobiety muszą mieć zakryte głowy i ramiona, nie poleca się także ubierania krótkich spodenek. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy