Reklama

Turcja wyśle wojska do syryjskiej prowincji Idlib

Turcja skieruje wojska do prowincji Idlib, na północy Syrii, w ramach porozumienia z Rosją o tzw. strefach deeskalacji - oświadczył w czwartek prezydent Recep Tayyip Erdogan, przebywający w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Temat stref deeskalacji w Syrii, uzgodnionych przez Turcję, Rosję i Iran, będzie poruszony w rozmowie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem w przyszłym tygodniu podczas jego wizyty w Ankarze - dodał Erdogan w wywiadzie dla agencji Reutera.

"Zgodnie z tym porozumieniem Rosja jest odpowiedzialna za utrzymanie bezpieczeństwa poza regionem (prowincją) Idlib, a Turcja za utrzymanie bezpieczeństwa w regionie (prowincji) Idlib" - przypomniał turecki przywódca.

Reklama

"To zadanie nie jest łatwe. (...) Z Putinem będziemy rozmawiać o dodatkowych działaniach potrzebnych do wyeliminowania terrorystów raz na zawsze w celu przywrócenia pokoju" - dodał. 

Oprócz Idlib strefy mają obejmować w całości lub częściowo Wschodnią Gutę na przedmieściach Damaszku oraz prowincje Hims, Latakia, Aleppo i Hama.

Utworzenie stref deeskalacji ma zapobiegać starciom między siłami reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada i opozycji oraz naruszeniom zawieszenia broni. Rozejm nie obejmuje ugrupowań dżihadystycznych.

Turcja rozważa sankcje wobec Kurdystanu

Erdogan oświadczył ponadto, że Turcja rozważa środki zaradcze, w tym sankcje, wobec irackiego Kurdystanu z powodu zaplanowanego na 25 września przez tamtejsze władze referendum w sprawie niepodległości. Planom kurdyjskiego referendum niepodległościowego sprzeciwia się rząd w Bagdadzie, a także Turcja, Iran i Syria, gdzie tak jak w Iraku jest znaczna mniejszość kurdyjska i władze obawiają się nasilenia tendencji separatystycznych.

Z powodu kurdyjskiego głosowania w Turcji przeniesiono na wcześniejszy termin, na piątek, posiedzenie rządu i spotkanie krajowej rady bezpieczeństwa - powiedział Erdogan. Jak dodał, także turecki parlament w sobotę zgromadzi się na nadzwyczajnej sesji. 

"Bez dalszej zwłoki porozmawiamy o tym, jakie sankcje należy nałożyć i kiedy" - zaznaczył.

Apel o wydanie Gulena

W wywiadzie dla Reutera Erdogan zaapelował do USA o wydanie islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego władze w Ankarze oskarżają o zorganizowanie udaremnionego puczu z lipca 2016 roku. Gulen od lat mieszka w USA. "Cała siatka Gulena jest zarządzana ze Stanów Zjednoczonych. Nie należy tu zapewniać ochrony terrorystom. Potrzebujemy współpracy USA w tej sprawie" - powiedział Erdogan.

Od nieudanej próby zamachu stanu tureckie władze zamknęły ponad 130 organizacji medialnych, a tureckie stowarzyszenie prasy mówi o ponad 150 więzionych dziennikarzach, co na świecie wywołuje zaniepokojenie o wolność prasy w Turcji - przypomina Reuters. Ankara twierdzi, że jest to element walki przeciw organizacji kierowanej przez Gulena.

"Chcę jasno powiedzieć, że jeśli chodzi o wolność prasy, w Turcji nie ma żadnych utrudnień. (...) Jeśli dziennikarze popierają terrorystów, jeśli są podwójnymi agentami, to czy my nie mamy działać wobec nich w sposób, jaki jest konieczny?" - powiedział Erdogan. 

"Turcja jest państwem prawa, w którym wymiar sprawiedliwości podejmuje niezbędne działania. (Aresztowani po nieudanym zamachu stanu - PAP) brali udział w planowaniu puczu" - dodał prezydent. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy