Reklama

Reklama

​Turcja: Władze zakazują tegorocznej parady LGBT

Doroczna parada środowisk LGBT w Stambule, Gay Pride, w tym roku się nie odbędzie - ogłosiły w piątek władze Stambułu. Zażądały od organizatorów, by podporządkowali się temu zakazowi. Parada miała się odbyć 26 czerwca, w środku ramadanu.

W tym tygodniu odwołania imprezy zażądała młodzieżówka skrajnie nacjonalistycznej Partii Wielkiej Jedności (BBP). Zagroziła, że jeśli władze zgodzą się na Gay Pride, to jej działacze sami zajmą się zablokowaniem parady LGBT.

W komunikacie władze Stambułu zwróciły się do organizatorów Gay Pride o odwołanie imprezy i pełne podporządkowanie się poleceniom służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Właśnie koniecznością zachowania porządku i bezpieczeństwa publicznego władze tłumaczą zakaz imprezy.

Stambulska Gay Pride odbyła się dotąd 12-krotnie, gromadząc co roku tysiące uczestników. To największe tego rodzaju wydarzenie w muzułmańskim kraju Bliskiego Wschodu. Rok temu policja użyła gazu łzawiącego, armatek wodnych i gumowej amunicji do rozpędzenia uczestników jeszcze zanim parada się rozpoczęła. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy