Reklama

Reklama

Turcja unieważniła ratyfikację konwencji antyprzemocowej. "Normalizuje homoseksualizm"

Turcja przestała być 1 lipca stroną antyprzemocowej konwencji Rady Europy. Prezydent Recep Tayyip Erdogan akt ratyfikacji unieważnił dekretem 20 marca. Według Ankary dokument "podważa wartości rodzinne" oraz "normalizuje homoseksualizm". Tylko w tym roku z rąk mężów w Turcji zginęło prawie 200 kobiet.

Z dniem 1 lipca Turcja oficjalnie przestaje być stroną Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Gdy 20 marca 2021 roku prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan dekretem unieważnił akt ratyfikacji konwencji sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejczinović Burić nazwała jego decyzję "druzgocącą". 

Konwencja "normalizuje homoseksualizm"

- Niektóre środowiska próbują przedstawiać wycofanie się z konwencji stambulskiej jako krok wstecz w naszej walce z przemocą wobec kobiet. Jednak walka ta nie zaczęła się wraz z podpisaniem konwencji i nie zakończy z naszym wycofaniem się z niej - tłumaczył w czwartek prezydent Erdogan.

Ankara argumentowała swoją decyzję o wycofaniu się z konwencji tym, że "podważa ona wartości rodzinne" oraz "normalizuje homoseksualizm" zapisem o niedyskryminowaniu ze względu na orientację seksualną.

Reklama

Prezydent Turcji zamieścił na Twitterze nagranie swojego wystąpienia z Czwartego Krajowego Planu Działań na rzecz Zwalczania Przemocy Wobec Kobiet.

Decyzja prezydenta była od wielu miesięcy krytykowana zarówno w kraju, jak za granicą, w szczególności przez organizacje ochrony praw kobiet, Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka, a także Unię Europejską i Stany Zjednoczone.

Turcja powołuje 300-osobowy zespół do zbadania "śluzu morskiego"

Na czwartek w wielu miastach republiki zaplanowano manifestacje sprzeciwiające się decyzji prezydenta.

Setki kobiet zabitych przez byłych i obecnych mężów

Poziom przemocy wobec kobiet w Turcji wzrasta co najmniej od 10 lat - poinformowała agencja AFP. 

Według tureckiej organizacji pozarządowej "Kładziemy kres kobietobójstwom" w samym 2020 roku w Turcji 300 kobiet zostało pozbawionych życia przez obecnych lub byłych małżonków. To samo źródło mówi o tym, że od początku 2021 z rąk współmałżonków zginęło już 189 kobiet.

- Będziemy kontynuować naszą walkę - powiedziała agencji Reutera Canan Gullu, prezes Federacji Stowarzyszeń Tureckich Kobiet. - Turcja tą decyzja strzela sobie w stopę - dodała.

Turcja wypowiedziała konwencję stambulską. Co z ochroną kobiet przed przemocą?

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (konwencja stambulska), podpisana przez 45 państw i Unię Europejską, ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Dokument oparty jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy