Reklama

Reklama

Turcja: Sąd skazał dziennikarzy na wieloletnie więzienie

Turecki sąd skazał w piątek sześciu dziennikarzy na kary od 8 do 10,5 lat więzienia za współpracę z gazetą powiązaną z przebywającym w USA islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, który według tureckich władz stał za próbą przewrotu w lipcu 2016 roku.

Pięcioro dziennikarzy - Ihsan Duran Dagi, Lalezer Sariibrahimoglu, Mehmet Ozdemir, Nuriye Ural i Orhan Kemal Cengiz - zostało uznanych za niewinnych - podała prywatna agencja DHA.

11 dawnych współpracowników, w tym czterech znajdujących się w areszcie prewencyjnym, sprzyjającego Gulenowi dziennika "Zaman", zamkniętego przez władze po nieudanym puczu, stanęło przed sądem w Stambule. Dwaj oskarżeni - Mumtazer Turkone i Mustafa Unal - otrzymali wyroki po 10 i pół roku więzienia i pozostali w więzieniu. Ibrahim Karayegen został skazany na 9 lat więzienia, a Ahmet Turan Alkan - na 8 lat i 9 miesięcy więzienia, lecz obywaj zostali uwolnieni w oczekiwaniu na proces apelacyjny. Przebywający na wolności Sahin Alpay i Ali Bulac otrzymali kary po 8 lat i dziewięć miesięcy więzienia. Skazani zostali uznani za winnych "udziału w zbrojnej organizacji terrorystycznej".

Reklama

Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) po ogłoszeniu tych wyroków wyraził opinię, że proces był "przykładem lekceważenia rządów prawa w celu zemsty na domniemanych wrogach państwa".

Dyrektor organizacji Amnesty International na Europę Fotis Filippou napisał w komunikacie, że te wyroki pokazują, iż "w Turcji systematycznie dochodzi do prób uciszania mediów".

Tureckie władze zatrzymały i formalnie oskarżyły 77 tysięcy osób podejrzanych o powiązania z organizatorami nieudanego puczu z lipca 2016 roku - poinformował w marcu szef resortu spraw wewnętrznych. Zamknięto około 130 gazet.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy