Reklama

Turcja oburzona słowami Joe Bidena o rzezi Ormian

- W nadchodzących dniach i miesiącach nastąpi reakcja w różnych formach, rodzajach i stopniach - oświadczył rzecznik tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana po tym, jak prezydent USA Joe Biden nazwał rzeź Ormian ludobójstwem.

- W nadchodzących dniach i miesiącach nastąpi reakcja w różnych formach, rodzajach i stopniach - zapowiedział Ibrahim Kalin, nazywając "bulwersującym" oświadczenie Joe Bidena opublikowane w sobotę, w dniu pamięci o ludobójstwie Ormian.

Kalin dodał, że stosunki Turcji z USA, już wcześniej napięte ze względu m.in. na różnice w polityce wobec Syrii, będą jeszcze trudniejsze. Rzecznik powiedział, że w piątkowej rozmowie obu prezydentów przed wydaniem komunikatu przez Biały Dom Erdogan miał ostrzec Bidena, że popełni "kolosalny błąd", jeśli uzna rzeź Ormian za ludobójstwo.

Reklama

- To bardzo niefortunne oświadczenie wpłynie na wszystkie sprawy, które będziemy prowadzić ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział Kalin.

Chodzi o masowe mordy z lat 1915-1917

Rzecznik Erdogana nie odpowiedział wprost na pytanie Reutersa, czy Turcja zamierza ograniczyć siłom USA dostęp do bazy lotniczej w Incirliku, która stanowiła bazę wypadową dla misji przeciwko Państwu Islamskiemu i gdzie przechowywana jest amerykańska broń jądrowa. Stwierdził jedynie, że na "bardzo niefortunne i niesprawiedliwe oświadczenie" Bidena Erdogan zareaguje w wybranym przez siebie miejscu i czasie.

Biden jest pierwszym od 40 lat prezydentem USA, który publicznie nazwał ludobójstwem masowe mordy w Imperium Osmańskim z lat 1915-1917. W sobotnim oświadczeniu Turcja nie jest wymieniona jednak ani razu, zaś jako sprawcę zbrodni uznaje się "władze osmańskie".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy