Reklama

Reklama

Turcja. Obowiązkowe badania genetyczne przed ślubem

Pary planujące w Turcji ślub będą miały obowiązek przeprowadzenia testu na obecność uwarunkowanego genetycznie rdzeniowego zaniku mięśni - SMA. Prawo wejdzie w życie pod koniec grudnia.

"Wprowadzamy program testów na obecność rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) dla wszystkich planujących ślub par oraz noworodków. Testy na SMA stają się obowiązkiem każdego, kto planuje małżeństwo" - ogłosił w czwartek minister Fahrettin Koca.

Zobacz też: Turcja: Erdogan odwołał ministra finansów z powodu wysokiej inflacji

"Pary, których geny wskazują na ryzyko poczęcia dziecka obciążonego SMA, będą mogły starać się o potomstwo korzystając z finansowanej w tym przypadku przez państwo metody in vitro" - dodał turecki minister zdrowia.

Reklama

SMA - osłabienie i zanik mięśni

Na obecność SMA będą również testowane noworodki. Wczesne jej wykrycie zwiększa szanse wyleczenia choroby.

Rdzeniowy zanik mięśni to uwarunkowane genetycznie schorzenie nerwowo-mięśniowe, które prowadzi do utraty neuronów ruchowych rdzenia kręgowego (przekazujących impulsy z mózgu do mięśni), co w konsekwencji powoduje osłabienie i zanik mięśni.

SMA jest drugą po mukowiscydozie najczęściej występującą chorobą autosomalną recesywną. Według serwisu medycznego Medscape częstotliwość występowania SMA wynosi od jednego na 6 tys. do jednego na 10 tys. żywych urodzeń.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje