Reklama

Reklama

Turcja: Nakaz aresztowania dla ponad 500 osób

Prokuratura w Turcji wydała nakaz aresztowania 532 osób, które są oskarżone o związki z Fethullahem Gulenem. Islamski kaznodzieja uważany jest za inspiratora nieudanego puczu wojskowego z 2016 roku.

Turecka prokuratura wydała nakaz aresztowania 532 osób, w tym 459 czynnych wojskowych, oskarżanych o związki z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem - podała w poniedziałek agencja Anatolia.

Zaprzecza zarzutom

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest w 62 prowincjach. W samym Stambule nakazano aresztowanie 258 osób, w tym czterech pozostających w służbie pułkowników, jednego podpułkownika, dziewięciu majorów i 24 kapitanów - przekazała państwowa agencja informacyjna. W Izmirze prokuratura wydała nakaz aresztowania 274 osób, również głównie spośród czynnego personelu wojskowego.

Reklama

Pozostający w USA Gulen jest oskarżany przez turecki rząd i prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o kierowanie próbą zamachu stanu poprzez ruch określany przez Ankarę jako FETO. Gulen zaprzecza tym zarzutom. W udaremnionym przez władze puczu zginęło ponad 250 osób.

W następstwie próby wojskowego przewrotu toczą się postępowania przeciwko ok. 80 tys. osób, ok. 150 tys. urzędników i wojskowych zostało wyrzuconych z pracy lub zawieszonych w obowiązkach, z armii wydalono ponad 20 tys. żołnierzy - przypomina agencja Reutera.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy