Turcja. Największy bank w kraju kończy korzystanie z rosyjskiego systemu

Joanna Mazur

Oprac.: Joanna Mazur

Isbank, turecki bank zakończył korzystanie z rosyjskiego systemu płatniczego Mir. Jak przekazała agencja Reutera, powołując się na komunikat banku, to skutek wprowadzenia przez Stany Zjednoczone sankcji przeciwko osobom i podmiotom, które pomagały Moskwie omijać restrykcje finansowe.

Isbank zakończył korzystanie z rosyjskiego systemu płatniczego
Isbank zakończył korzystanie z rosyjskiego systemu płatniczego Burak Kara / StringerGetty Images

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dyrektora naczelnego Krajowego Systemu Płatności Kartami (NSPK), który zarządza Mirem.

System płatniczy utworzono w roku 2015, gdy w odpowiedzi na okupację Krymu przeciwko Rosji zaczęto wprowadzać pierwsze sankcje. Mir miał zastąpić Visa i MasterCard. System płatniczy jest obecnie akceptowany w kilku krajach sojuszniczych Rosji, między innymi w Iranie, Korei Południowej, na Kubie czy Białorusi.

Rosyjski system jest wciąż akceptowany przez część banków tureckich: Vakifbank, Ziraat Bank, DenizBank oraz Halkbank.

Największy bank w Turcji

Isbank, który został założony w 1924 roku przez Mustafę Kemala Ataturka, jest największym bankiem w Turcji. Bank oferuje m.in. usługi bankowości przedsiębiorstw, finansowania handlu czy bankowości detalicznej. Pod koniec 2017 roku Isbank posiadał 438 388 milionów lirów tureckich aktywów na poziomie skonsolidowanym przy współczynniku wypłacalności. 

Prezydent Turcji Recep Erdogan z wizytą w Iranie. W planie rozmowy z Władimirem PutinemAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?