Turcja. Największy bank w kraju kończy korzystanie z rosyjskiego systemu

Oprac.: Joanna Mazur
Isbank, turecki bank zakończył korzystanie z rosyjskiego systemu płatniczego Mir. Jak przekazała agencja Reutera, powołując się na komunikat banku, to skutek wprowadzenia przez Stany Zjednoczone sankcji przeciwko osobom i podmiotom, które pomagały Moskwie omijać restrykcje finansowe.

W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dyrektora naczelnego Krajowego Systemu Płatności Kartami (NSPK), który zarządza Mirem.
System płatniczy utworzono w roku 2015, gdy w odpowiedzi na okupację Krymu przeciwko Rosji zaczęto wprowadzać pierwsze sankcje. Mir miał zastąpić Visa i MasterCard. System płatniczy jest obecnie akceptowany w kilku krajach sojuszniczych Rosji, między innymi w Iranie, Korei Południowej, na Kubie czy Białorusi.
Rosyjski system jest wciąż akceptowany przez część banków tureckich: Vakifbank, Ziraat Bank, DenizBank oraz Halkbank.
Największy bank w Turcji
Isbank, który został założony w 1924 roku przez Mustafę Kemala Ataturka, jest największym bankiem w Turcji. Bank oferuje m.in. usługi bankowości przedsiębiorstw, finansowania handlu czy bankowości detalicznej. Pod koniec 2017 roku Isbank posiadał 438 388 milionów lirów tureckich aktywów na poziomie skonsolidowanym przy współczynniku wypłacalności.