Reklama

Reklama

Turcja: Korespondent "Die Welt" skazany za propagowanie terroryzmu

Turecki sąd w czwartek (16 lipca) wydał wyrok zaoczny na niemiecko-tureckiego dziennikarza Deniza Yucela. Korespondent "Die Welt" został skazany na dwa lata i dziewięć miesięcy. Dziennikarz został uznany winnym propagowania terroryzmu kurdyjskiego - poinformowała agencja Anatolia. Yucel zaprzecza zarzutom. Sprawa dziennikarza wpływa negatywnie na relacje Niemiec i Turcji.

Stawiane dziennikarzowi zarzuty oparte są na jego artykułach, w tym na wywiadzie z dowódcą zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Turecki sąd oczyścił go jednocześnie z zarzutów rozpowszechniania propagandy popierającej islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena, uważanego przez turecki rząd za inspiratora zamachu stanu z 2016 roku.

Yucel wrócił do Niemiec w lutym 2018 roku, kiedy został zwolniony z aresztu, w którym przebywał przez rok bez postawienia mu zarzutów. Aresztowanie Yucela odbyło się w ramach szeroko zakrojonego działania rządu po zamachu stanu w 2016 roku i doprowadziło do przedłużającego się kryzysu dyplomatycznego między Turcją a Niemcami. 

Reklama

"Agent terrorystyczny"

Wkrótce po jego zatrzymaniu Berlin, oskarżający Ankarę o "arbitralne aresztowania" obywateli niemieckich podejrzanych o powiązania z PKK, zakazał tureckim ministrom przemawiania na wiecach tureckich emigrantów. W odpowiedzi prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan nazwał Yucela agentem terrorystycznym i oskarżył Niemcy o wspieranie siatki Gulena.

Organizacja pozarządowa na rzecz wolności prasy Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) z siedzibą w Nowym Jorku plasuje Turcję w czołówce krajów, które przetrzymują w więzieniach dziennikarzy, obok Chin i Arabii Saudyjskiej. Turecki związek dziennikarzy twierdzi, że co najmniej 76 dziennikarzy i pracowników sektora medialnego pozostaje za kratkami.

Turecki rząd utrzymuje, że zatrzymania nie są oparte na pracy dziennikarzy i większość z nich jest oskarżana o przestępstwa związane z terroryzmem. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy