Reklama

Reklama

Turcja i Armenia częściowo otwierają granicę lądową. Była zamknięta od 1993 roku

MSZ w Ankarze ogłosiło, że w ramach procesu normalizacji dwustronnych stosunków władze Turcji i Armenii uzgodniły otwarcie granicy lądowej między obu państwami dla obywateli krajów trzecich. Granica jest zamknięta od 1993 roku w związku z konfliktem o Górski Karabach.

Granica ma zostać otwarta dla obcokrajowców "w najbliższym możliwym terminie", ale obywatele Turcji i Armenii wciąż nie będą mogli jej przekraczać - wynika z komunikatu wydanego po czwartym spotkaniu przedstawicieli Turcji i Armenii do spraw procesu normalizacji stosunków dwustronnych, które odbyło się w piątek w Wiedniu.

Przedstawiciele uzgodnili również uruchomienie "w najbliższym możliwym terminie" bezpośrednich lotów towarowych pomiędzy obu krajami. Przedyskutowali też dalsze konkretne kroki, jakie mogą zostać podjęte, by osiągnąć ostateczny cel w postaci "pełnej normalizacji" stosunków dwustronnych - napisano.

Reklama

Wojna i zamknięcie granicy

Granica turecko-armeńska została zamknięta w 1993 roku w związku z wojną o Górski Karabach między Armenią a Azerbejdżanem. Armenia pozostaje sojusznikiem Rosji, natomiast Azerbejdżan, etnicznie i językowo zbliżony do Turcji, jest wspierany przez Ankarę. W 2020 roku konflikt rozgorzał ponownie. W wyniku działań wojennych zginęły setki osób, a Azerbejdżan zyskał znaczne zdobycze terytorialne.

Normalizację stosunków turecko-armeńskich utrudnia również historia ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy