Reklama

Reklama

Turcja: Areszt i poważne oskarżenia dla dziennikarzy za publikacje o dostawie broni do Syrii

Turecki sąd zdecydował w czwartek o areszcie dla dwóch znanych opozycyjnych dziennikarzy sądzonych za terroryzm i zdradę tajemnic państwowych. Chodzi o publikacje o dostarczaniu broni przez Turcję bojownikom w Syrii, czemu władze w Ankarze zaprzeczają.

Redaktor naczelny dziennika "Cumhuriyet" Can Dundar i szef oddziału w Ankarze Erdem Gul są oskarżeni m.in. o szpiegostwo i ujawnienie tajemnicy państwowej po publikacji w maju artykułu o możliwym dostarczaniu broni przez tureckie służby MIT do Syrii.

Sąd w Stambule nakazał aresztowanie obu dziennikarzy za pomoc organizacji terrorystycznej - podała stacja CNN Turk.

Według tureckich mediów organizacja zbrojna, do jakiej odnosiła się prokuratura, to ugrupowanie zrzeszające zwolenników wpływowego islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, mieszkającego w USA. Gulenowi zarzuca się w Turcji próbę obalenia prezydenta, a wcześniej premiera Recepa Tayyipa Erdogana.

Reklama

Erdogan, który kategorycznie zaprzecza, by władze wspierały militarnie islamskie ruchy walczące z reżimem Baszara el-Asada, osobiście wniósł skargę na Dundara. W wywiadzie telewizyjnym podkreślił, że autor publikacji "będzie musiał zapłacić".

W maju "Cumhuriyet" opublikował zdjęcia, jak poinformowano, tureckich ciężarówek wiozących broń i amunicję do Syrii. Zdjęcia, mające pochodzić ze stycznia 2014 roku, ukazywały funkcjonariuszy żandarmerii i policji otwierających ładownie ciężarówek.

Dundar mówił dziennikarzom, że przestępstwo w rzeczywistości popełniło tureckie państwo, które próbuje to ukryć. "Nie jesteśmy szpiegami, nie jesteśmy zdrajcami, nie jesteśmy bohaterami; jesteśmy dziennikarzami" - zaznaczył.

Can Dundar otrzymał w ubiegłym tygodniu w Strasburgu nagrodę wolności prasy od organizacji Reporterzy bez Granic (RsF) i telewizji TV5 Monde. Organizacja w komunikacie skrytykowała "prześladowanie polityczne" obu dziennikarzy w Turcji.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy