Reklama

Reklama

Turbiny do Nord Stream 1. Rosja kwestionuje jakość naprawy

Może (...) w pewnym momencie zamkną go i tyle, Nord Stream 1 zostanie zamknięty, bo one przyjechały stamtąd, z Kanady - tę wypowiedź Władimira Putina cytują kanadyjskie media, podając, że Rosja kwestionuje jakoś wykonanej w Montrealu naprawy turbin do gazociągu. W czwartek ma zakończyć się planowany przegląd instalacji, a dostawy gazu mają zostać wznowione.

- Teraz mówią, że zwrócą te maszyny, przynajmniej jedną z nich. Ale jaka będzie ich jakość, jakie będą techniczne parametry po tych naprawach? - tę telewizyjną wypowiedź rosyjskiego prezydenta Władimira Putina cytowały kanadyjskie media. - Może (...) w pewnym momencie zamkną go i tyle, Nord Stream 1 zostanie zamknięty, bo one przyjechały stamtąd, z Kanady - powiedział Putin, bez dodatkowych wyjaśnień.

Turbiny do Nord Stream 1 były naprawiane w Montrealu i zostały po decyzji rządu Kanady o wyjątkowym uchyleniu sankcji, przekazane Niemcom, by zapewnić ciągłość dostaw gazu z Rosji. Transport lotniczy z Kanady do Niemiec nastąpił w niedzielę, wg rosyjskiego dziennika Kommiersant, cytowanego przez agencję Reutera.

Reklama

KE chce zredukowania zużycia gazu

Zakończenie planowego przeglądu instalacji Nord Stream 1, podczas którego Rosja ograniczyła dostawy gazu, ma nastąpić w czwartek, 21 lipca. Rząd Niemiec oczekuje, że po ponownym uruchomieniu gazociągu w czwartek wznowione zostaną dostawy gazu w pełnej wysokości - powiedziała w środę w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu RFN Christiane Hoffmann.

Komisja Europejska zaproponowała w środę, by od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej zredukowały zużycie gazu o 15 proc. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy