Reklama

Trzęsienie ziemi w Turcji. Starożytny zamek poważnie uszkodzony

Starożytny zamek Gaziantep używany przez Rzymian i Bizantyjczyków został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej Turcji w poniedziałek wczesnym rankiem. W gruzach legło 12 wież zamku, ocalały jedynie fragmenty murów. Budowla ma około dwóch tysięcy lat.

W poniedziałek i wtorek w Turcji i Syrii doszło do trzech trzęsień ziemi oraz serii wstrząsów wtórnych. Kataklizm przyniósł śmierć PONAD 5 tys. osób, a ponad 22 tys. jest rannych. Do tego tysiące budynków zostało zniszczonych. W około dwumilionowym Gaziantep zawaliła się część górującego nad miastem i stanowiącego jego symbol zabytkowego zamku.

ZOBACZ: Turcja. Reporter Polsat News: Mieszkańcy zablokowali przejazd polskich strażaków, błagają o pomoc

Reklama

Turcja. Zniszczony zamek Gaziantep

Historyczna budowla uległa poważnemu uszkodzeniu już podczas pierwszego wstrząsu, który nawiedził Turcję wczesnym rankiem w poniedziałek. "Niektóre bastiony we wschodniej, południowej i południowo-wschodniej części historycznego zamku Gaziantep w centralnej dzielnicy Şahinbey zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi, gruzy zostały rozrzucone na drodze" - poinformowała turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu. W gruzach legło 12 wież zamku, ocalały jedynie fragmenty murów. 

"Żelazna balustrada wokół zamku została rozrzucona po okolicznych chodnikach. Mur oporowy obok zamku zawalił się. W niektórych bastionach zaobserwowano duże pęknięcia" - czytamy w raporcie. 

Kopuła i wschodnia ściana historycznego meczetu Şirvani, który znajduje się obok zamku i podobno został zbudowany w XVII wieku, również częściowo się zawaliła. 

Według wykopalisk archeologicznych zamek został zbudowany jako wieża strażnicza w okresie rzymskim w II i III wieku n.e. i rozbudowywany z czasem. Obecną formę przybrała ona za panowania cesarza bizantyjskiego Justyniana (527-565 n.e.)

W ostatnim czasie był wykorzystywany jako Muzeum Panoramiczne Obrony i Bohaterstwa Gaziantep; odbywały się w nim projekcje filmów dotyczących obrony miasta przed siłami francuskimi po upadku Imperium Osmańskiego w latach 1920-1921.

Trzęsienia ziemi  Turcji i Syrii

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

Drugie trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 nastąpiło w poniedziałek w centralnej Turcji o godz. 13.24 czasu miejscowego (godz. 11.24 w Polsce). Epicentrum tego trzęsienia znajdowało na głębokości 2 km ok. 70 km na północny wschód od miasta Kahramanmaras. Turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych podała, że trzęsienie miało magnitudę 7,6.

Trzecie trzęsienie nawiedziło środkową Turcję we wtorek. Wstrząsy były o magnitudzie 5,6. Według EMSC trzęsienie miało miejsce na głębokości 2 km. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamek | trzęsienie ziemi | Turcja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy