Reklama

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Liczba ofiar przekroczyła 16 tys.

Ponad 16 tysięcy ofiar śmiertelnych i prawie 63 tys. rannych - to najnowszy bilans trzęsienia ziemi, które nawiedził w poniedziałek Turcję i Syrię - podała agencja AFP, powołując się na władze i służby ratownicze obu krajów.

Według najnowszego bilansu w Turcji zginęło 12 873 osób, a 62 914 zostało rannych. W Syrii śmierć poniosły 3 162 osoby. 

Trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

6 lutego kilka regionów w Turcji i Syrii nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8, które spowodowało ogromne zniszczenia na kilkusetkilometrowym odcinku od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Potem nastąpiło jeszcze kilkadziesiąt słabszych wstrząsów wtórnych.

Szanse na odnalezienie żywych pod gruzami eksperci oceniają jako niewielkie. Tureckie media donoszą jednak, że ratownicy uratowali m.in. rocznego chłopca, który spędził 53 godziny pod gruzami pięciopiętrowego budynku i 5-letnią dziewczynkę, która spędziła pod gruzami 58 godzin.

Reklama

Akcję ratowniczą, prowadzoną przez ekipy ratunkowe z wielu państw, w tym z Polski, utrudnia mroźna pogoda.  

Polscy strażacy w Turcji

Polska grupa HUSAR Poland w Turcji wylądowała w nocy z poniedziałku na wtorek. Tworzy ją 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów. 

Z grupą pojechało pięciu członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (anestezjolog, pielęgniarz i trzech ratowników medycznych).

Na pomoc do Turcji ruszyli również wojskowi medycy, a także ratownicy górniczy.



PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy