Reklama

Reklama

Trzeci przypadek w trakcie panowania. Elżbieta II nie wygłosi mowy tronowej

Królowa Elżbieta II nie odczyta mowy tronowej podczas wtorkowego otwarcia nowej sesji brytyjskiego parlamentu, poinformował w poniedziałek wieczorem Pałac Buckingham. Monarchinię, która nie pojawi się na wydarzeniu zastąpi następca trony książę Karol.

To zaledwie trzeci przypadek w czasie jej 70-letniego panowania - i pierwszy od 59 lat - by Elżbieta II nie uczestniczyła w otwarciu nowej sesji parlamentu. Poprzednie miały miejsce w 1959 i 1963 roku, kiedy była w ciąży. W mowie tronowej monarcha przedstawia plany legislacyjne rządu na najbliższą sesję parlamentu, trwającą zazwyczaj rok.

"Królowa nadal doświadcza epizodycznych problemów z poruszaniem się i w porozumieniu ze swoimi lekarzami niechętnie zdecydowała, że nie weźmie udziału w jutrzejszym otwarciu parlamentu" - przekazano w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

Reklama

Problemy zdrowotne królowej

To kolejne z wydarzeń w ostatnich miesiącach, z udziału w którym 96-letnia Elżbieta II musiała zrezygnować ze względu na problemy zdrowotne. Zaczęły się one w październiku 2021 roku od skręcenia pleców, zaś w lutym tego roku test na obecność koronawirusa dał u niej wynik pozytywny, choć sam przebieg choroby był dość łagodny. 

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy monarchini uczestniczyła tylko w jednym dużym wydarzeniu publicznym - mszy w intencji jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa. Pod koniec kwietnia przyjęła na osobistej audiencji prezydenta Szwajcarii.

Tym niemniej coraz częstsze przypadki odwoływania udziału królowej w różnych wydarzeniach budzą obawy, czy i w jakim stopniu będzie mogła wziąć udział w obchodach 70-lecia swojego panowania, które planowane są w dniach 2-5 czerwca. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy