Reklama

Trybunał w Hadze zajmie się zbrodniami armii Kosowa

W Hadze powołano specjalny trybunał do spraw domniemanych zbrodni wojennych w Kosowie popełnionych w latach 1999-2000 przez Armię Wyzwolenia Kosowa (UCK) podczas wojny w tej byłej prowincji Serbii - poinformował w piątek holenderski rząd.

"Trybunał ten osądzi domniemane poważne zbrodnie popełnione w latach 1999-2000 przez członków Armii Wyzwolenia Kosowa na mniejszościach etnicznych i oponentach politycznych" - poinformowało w komunikacie holenderskie MSZ.

Fundowany ze środków UE trybunał będzie sądził zgodnie z prawem Kosowa - dodaje Reuters.

Za powołaniem takiego trybunału w sierpniu ub.r. opowiedział się parlament Kosowa, które proklamowało niepodległość w 2008 roku. Przegłosowano wówczas pozwalającą na to poprawkę do konstytucji.

Trybunał utworzono w Holandii ze względu na obawy przed zastraszaniem świadków i możliwą korupcją w sądach w Kosowie. Jak zauważył w piątek w oświadczeniu holenderski rząd, świadkowie powołani przeciwko partyzantom z UCK, przez wielu w Kosowie uważanym za bojowników o wolność, mogliby czuć się zagrożeni, jeśli procesy nie toczyłyby się za granicą.

Reklama

Składający się z międzynarodowych sędziów trybunał ma zacząć pracę w tym roku w dawnej siedzibie Europolu - podają światowe agencje.

Byli partyzanci UCK są od lat podejrzewani o zbrodnie wojenne popełnione podczas wojny z lat 1998-99. Część z nich oskarża się też o handel organami ludzkimi pobieranymi od serbskich jeńców wojennych.

Na rząd Kosowa silne naciski wywierały USA i UE, domagając się osądzenia podejrzanych. Po odrzuceniu po raz pierwszy przez deputowanych wniosku o utworzenie trybunału Zachód zagroził, że sprawa ta trafi do Rady Bezpieczeństwa ONZ, a to by oznaczało, że w debatę zaangażowane byłyby nieuchronnie Rosja i Serbia, które są zdecydowanie przeciwne niepodległości Kosowa.

Zamieszkane głównie przez ludność albańską, która stanowi ponad 90 proc. mieszkańców, dwumilionowe Kosowo proklamowało niepodległość w 2008 roku przy poparciu Zachodu i po atakach lotnictwa NATO, które miały na celu położenie kresu prześladowaniom Albańczyków przez siły serbskie. Serbia nie uznała niepodległości Kosowa i nadal uważa je za swoją prowincję. Niepodległość Kosowa uznało ok. 100 krajów, w tym USA i większość państw UE.

Podczas konfliktu między Kosowem i Serbią zginęło 13 tys. ludzi.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kosowo | zbrodnie | Trybunał w Hadze

Reklama

Reklama

Reklama