Reklama

Reklama

Trwają poszukiwania kierowcy furgonetki z Barcelony

Kierowca furgonetki, który w czwartek wjechał w tłum na promenadzie Las Ramblas w centrum Barcelony, może nadal żyć i ukrywać się. Hiszpańska policja szuka 22-letniego Marokańczyka Junesa Abujakuba, który według mediów mógł być sprawcą masakry.

Wcześniej podawano, że głównym podejrzanym w sprawie barcelońskiego zamachu, w którym zginęło 13 osób, jest 17-letni Mussa Ukabir. W piątek późnym wieczorem policja potwierdziła, że był on jednym z pięciu mężczyzn zastrzelonych przez policję podczas ataku w piątek rano w nadmorskim kurorcie Cambrils.

Przedstawiciel katalońskiej policji Josep Lluis Trapero powiedział jednak w piątek lokalnej telewizji, że hipoteza dotycząca tego, że to Ukabir wjechał w czwartek w ludzi w Barcelonie, traci na znaczeniu.

Reklama

Dziennik "El Pais" podał w sobotę, że policja skłania się ku hipotezie, iż kierowcą furgonetki był Junes Abujakub. Ten 22-latek mieszkał ostatnio w Ripoll, na północ od Barcelony. W związku z zamachami zatrzymano tam trzy osoby.

Ukabir miał wykorzystać dokumenty swojego starszego brata, aby wypożyczyć furgonetkę użytą podczas zamachu, a także inne auto, które zostało znalezione kilka godzin później w mieście Vic, na północ Barcelony.

Dotychczas policja zatrzymała czterech mężczyzn w związku z atakami w Katalonii, w tym brata Ukabira. Trzej zatrzymani to Marokańczycy, a czwarty jest Hiszpanem. Żaden z zatrzymanych nie był znany władzom z działalności terrorystycznej, jeden był notowany za drobną przestępczość.

Według katalońskiej policji w przygotowanie zamachów w Barcelonie i Cambrils mogło być zaangażowanych 12 osób. Od dłuższego czasu planowały one atak.

W czwartek po południu kierowca furgonetki wjechał w tłum na promenadzie Las Ramblas w centrum Barcelony, zabijając co najmniej 13 osób i raniąc około 130. W piątek nad ranem w Cambrils nad Morzem Śródziemnym napastnicy wjechali samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła w szpitalu. Mężczyźni zostali zastrzeleni przez policję, gdy ich samochód się przewrócił, a ci z niego wybiegli. Trapero poinformował, że celne strzały oddała do czterech z nich jedna funkcjonariuszka.

Policja twierdzi, że podejrzani planowali bardziej spektakularne ataki, ale środowy wybuch gazu w nadmorskiej miejscowości Alcanar w Katalonii, ok. 200 km od Barcelony, pozbawił ich materiałów do produkcji bomb, więc zdecydowali się na prostszy atak przy użyciu pojazdu.

W sobotę nadal w szpitalach przebywa 60 rannych w zamachu w Barcelonie. 15 z nich jest w krytycznym stanie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy