Reklama

Reklama

"Trwa totalna wojna światowa". Dosadne słowa papieża Franciszka

- Liczne zbrojne konflikty naprawdę niepokoją. Mówiłem, że to trzecia wojna światowa "w kawałkach". Dzisiaj możemy powiedzieć: totalna - powiedział w sobotę papież Franciszek w przemówieniu do Papieskiej Akademii Nauk. - Jesteśmy dzisiaj wezwani do ekologicznego nawrócenia, by uratować wspólny dom - mówił.

- Po dwóch tragicznych wojnach światowych wydawało się, że świat nauczył się zmierzać w stronę poszanowania praw człowieka, prawa międzynarodowego, różnych form współpracy - powiedział papież Franciszek.

- Ale niestety historia pokazuje oznaki tego, że się cofa. Nie tylko nasilają się anachroniczne konflikty, ale odnawiają się zamknięte, ostre i agresywne nacjonalizmy oraz nowe wojny o dominację, które uderzają w cywilów, ludzi starszych, dzieci, chorych i powodują wszędzie zniszczenie - mówił papież.

Podkreślił: - Liczne zbrojne konflikty naprawdę niepokoją. Mówiłem, że to trzecia wojna światowa "w kawałkach". Dzisiaj możemy powiedzieć: totalna.

Reklama

Następnie Franciszek zauważył: - Zagrożenia dla ludzi i dla planety są coraz większe. Święty Jan Paweł II dziękował Bogu za to, że za wstawiennictwem Maryi uchroniono świat przed wojną atomową. Niestety dzisiaj musimy dalej się modlić z powodu tego zagrożenia, które już dawno powinno było zostać zażegnane.

Zdaniem papieża konieczna jest mobilizacja całej wiedzy opartej na nauce i doświadczeniu, by przezwyciężyć ubóstwo, nowe formy niewolnictwa i uniknąć wojen.

Papież o "rozbrojeniu nauki"

Franciszek apelował o to, by odrzucić badania naukowe, których nieuniknionym celem jest w "konkretnych okolicznościach historycznych" śmierć. Wezwał naukowców z całego świata, by zjednoczyli wysiłki, by "rozbroić naukę i utworzyć siły na rzecz pokoju".

Wskazał, że trzeba głosić świadectwo "wolności, sprawiedliwości, dialogu, spotkania, miłości i pokoju oraz unikać nienawiści, urazy, podziałów, przemocy i wojny".

- W imię Boga, który podarował nam planetę, by stać na jej straży i ją rozwijać, jesteśmy dzisiaj wezwani do ekologicznego nawrócenia, by uratować wspólny dom i życie nasze oraz przyszłych pokoleń, a nie zwiększać nierówności, wyzysk i zniszczenie - stwierdził Franciszek. Wezwał naukowców, by pracowali na rzecz prawdy i pokoju.

- Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek Kościół katolicki jest sojusznikiem naukowców, którzy podążają za tą inspiracją.

Reklama

Reklama

Reklama