Reklama

Reklama

Trwa proces nieletnich sprawców gwałtu na Polce

Przed sądem dla nieletnich w Bolonii rozpoczął się w czwartek proces nieletnich sprawców gwałtu i napaści na parę polskich turystów w Rimini latem 2017 roku. Na ławie oskarżonych zasiedli dwaj bracia Marokańczycy w wieku 15 i 17 lat i 16-letni Nigeryjczyk.

Cała trójka to synowie imigrantów, mieszkają w rejonie miasta Pesaro w regionie Marche w środkowych Włoszech.

Proces toczy się przy drzwiach zamkniętych. Przed gmachem sądu stoi grupa polskich i włoskich dziennikarzy.

Reporterzy największych włoskich mediów podkreślają, że sprawa brutalnej napaści na Polaków w kurorcie nad Adriatykiem oraz innych napadów w tym mieście wywołuje bardzo duże zainteresowanie we Włoszech. Zauważa się, że podobnie, jak w przypadku procesu pełnoletniego szefa gangu, Guerlina Butungu, skazanego w osobnym procesie na 16 lat więzienia, i w tym przypadku oczekuje się przykładnej kary.

Reklama

Akt oskarżenia zawiera osiem zarzutów dla całej trójki; zbiorowy gwałt, napaść oraz spowodowanie ciężkich uszkodzeń ciała łącznie w czasie trzech napadów w sierpniu w Rimini. Najbardziej brutalny z nich to atak na Polaków w nocy na plaży. Młoda kobieta została wielokrotnie zgwałcona, a jej partner ciężko pobity.

Do pilnowanego przez żołnierzy sądu przywieziony został z więzienia ojciec dwóch Marokańczyków. 51-letni marokański imigrant odbywa karę za serię przestępstw, które popełnił w ostatnich latach. Skazany został też za nielegalny wjazd do Włoch po wcześniejszym wydaleniu z tego kraju.

Do więzienia trafił po tym, gdy wcześniej odbywał karę w areszcie domowym. Po zakończeniu odbywania kary ma zostać wydalony z Włoch, podobnie, jak jego żona, matka sądzonych nieletnich.

Nie wiadomo, jakiej kary zażąda prokurator dla trójki nieletnich. Nieoficjalnie źródła sądowe mówią o wyrokach od kilku do 10 lat. Wpływ na ich wysokość może mieć relacja opiekunów socjalnych, którzy obserwują oskarżonych, osadzonych w zakładach karnych dla nieletnich.

Adwokat Alessandro Gazzea, który broni 16-letniego Nigeryjczyka, powiedział PAP wchodząc na proces, że oskarżony przekazał po zatrzymaniu wiele informacji na temat okoliczności napadów gangu w Rimini. Zapytany, czy 16-latek żałuje tego co zrobił, włoski adwokat podkreślił, że ma on świadomość tego co zrobił i wie, że "musi ponieść tego konsekwencje".

Z Bolonii Sylwia Wysocka

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy