Reklama

Trump stawia ultimatum. Daje Ukrainie cztery miesiące

Prezydent USA Donald Trump dał Ukrainie cztery miesiące na poprawę ochrony praw do własności intelektualnej w wymianie handlowej. Jeżeli to nie nastąpi, to zawiesi on niektóre korzyści przysługujące Ukrainie w ramach tzw. Generalnego Systemu Preferencji (GSP) - poinformował w piątek Biały Dom.

W komunikacie opublikowanym przez Biuro Przedstawiciela USA ds. Handlu podkreślono, że prezydent zdecydował się na to posunięcie z powodu "ciągłego braku zapewnienia przez Ukrainę odpowiedniej i skutecznej ochrony własności intelektualnej, mimo wieloletnich zachęt i pomocy ze strony rządu USA".

Trump poinformował o swojej decyzji w odrębnym liście przesłanym do spikera Izby Reprezentantów i przewodniczącego Senatu.

Biuro Przedstawiciela USA ds. Handlu zaakcentowało, że prezydent ma nadzieję, iż Ukraina wykorzysta okres czterech miesięcy i poprawi sytuację w dziedzinie ochrony praw do własności intelektualnej, w tym wypłat należnych korzyści finansowych właścicielom tych praw.

Reklama

W ramach systemu GSP państwa zakwalifikowane jako rozwijające się, lub ubogie, mogą wwozić do USA określone rodzaje towarów bez cła. 

Co roku lista tych towarów oraz krajów mogących korzystać z preferencji, jest poddawana przeglądowi przez władze federalne. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy