Reklama

Trump spotka się z Kim Dzong Unem w Hanoi

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że jego drugie spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, które zaplanowane jest na 27 i 28 lutego, odbędzie się w Hanoi.

"Moi przedstawiciele właśnie wrócili z Korei Północnej, gdzie odbyli bardzo produktywne rozmowy. Uzgodniono termin i miejsce drugiego szczytu z Kim Dzong Unem. Będzie on miał miejsce w Hanoi w dniach 27 i 28 lutego" - napisał Trump na Twitterze.

O dacie spotkania z Kimem Trump informował już kilka dni temu, nie wyszczególniał jednak miejsca. Wiadomo tylko było, że szczyt odbędzie się w Wietnamie, a pod uwagę brane było także miasto Danang. Według południowokoreańskiej agencji prasowej Yonhap Korea Północna preferowała jednak stolicę Wietnamu, bowiem tam mieści się jej ambasada.

Reklama

Informacja Trumpa pojawiła się wkrótce po tym, jak Departament Stanu wydał komunikat w sprawie trzydniowego pobytu w Pjongjangu specjalnego reprezentanta USA ds. Korei Północnej Stephena Bieguna, który w stolicy Korei Płn. spotkał się z jednym z najbliższych współpracowników Kim Dzong Una - Kim Hyok Czolem i rozmawiał z nim na temat przygotowań do drugiego spotkania Trumpa z Kimem.

Oświadczenie Departamentu Stanu

"Stephen Biegun od środy do piątku przebywał w Pjongjangu i omawiał postępy w kwestiach, uzgodnionych podczas szczytu prezydenta Trumpa z przewodniczącym Kimem w Singapurze, czyli zobowiązanie do całkowitej denuklearyzacji, polepszenie stosunków USA z KRLD i budowaniem trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim" - brzmi oświadczenie Departamentu Stanu.

W komunikacie poinformowano też, że Stephen Biegun i Kim Hyok Czol spotkają się jeszcze raz przed zaplanowanym na koniec lutego szczytem.

Pierwsze spotkanie

Na pierwszym w historii szczycie przywódców USA i Korei Płn., który odbył się 12 czerwca 2018 roku w Singapurze, Kim Dzong Un wyraził gotowość do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego". 

Od tego czasu obie strony prowadzą negocjacje, ale konkretnego grafiku likwidacji północnokoreańskiego programu jądrowego wciąż nie ogłoszono. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy