Reklama

Trump podpisał rozporządzenie o wycofaniu się USA z TTP

​Amerykański prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z Partnerstwa Transpacyficznego, czyli wielostronnej umowy regulującej zasady handlu. Została zawarta 5 października 2015 przez dwanaście krajów w całym regionie Azji i Pacyfiku. Nie obejmuje ona Chin.

TTP był jednym z elementów strategii gospodarczej poprzedniego prezydenta Baracka Obamy. 

Umowa miała być w najbliższym czasie ratyfikowana przez Kongres. 

Trump zapowiada podatek graniczny

Donald Trump spotkał się z szefami dużych amerykańskich firm. Prezydent Stanów Zjednoczonych obiecał obniżkę podatków zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla osób fizycznych. Zapowiedział też wprowadzenie podatku granicznego dla firm przenoszących produkcję za granicę. 

W spotkaniu z Donaldem Trumpem wzięli udział szefowie takich firm jak Tesla, Whirpool, Lockheed Martin, Ford oraz Johnson & Johnson. Przypomniał im, że będzie kierować się zasadą "Ameryka na pierwszym miejscu". Prezydent Stanów Zjednoczonych poinformował, że zamierza znacznie obniżyć podatki dla firm, ale ostrzegł, że przedsiębiorstwa, które będą przenosić fabryki za granicę zapłacą karę.

"Jeśli przeniesiecie się za granicę i zwolnicie 2 tysiące czy 5 tysięcy pracowników, to nałożymy wysoki podatek graniczny. Uważam to za sprawiedliwe" - mówił Donald Trump. Amerykański przywódca zapowiedział też renegocjację porozumienia handlowego NAFTA, które - jego zdaniem - nie chroni w wystarczający sposób amerykańskich pracowników. 

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama