Reklama

Reklama

Trump otwarty na współpracę z Moskwą w walce z IS

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer oświadczył w poniedziałek, że prezydent Donald Trump jest "otwarty na współpracę z Moskwą" i z "każdym innym krajem" w walce z Państwem Islamskim w Syrii.

Zapytany, czy prezydent Trump otwarty jest także na współpracę z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem, który oskarżany jest o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, Spicer powiedział, że USA nie zamierzają współpracować z osobami, dla których walka z IS nie jest "prawdziwym zamiarem", a przykrywką. - Otwartości na współpracę nie należy traktować zbyt szeroko - dodał.

Spicer zasugerował także, że Trump zalecił już ministrowi obrony Jamesowi Mattisowi zmianę podejścia Stanów Zjednoczonych do walki z Państwem Islamskim. Prezydent ma udać się w piątek do Pentagonu, aby dokładniej omówić tę kwestię.

Reklama

Rzecznik Białego Domu poinformował też, że Trump rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.

"Prezydent Trump podkreślił, że Stany Zjednoczone pozostają oddane relacjom dwustronnym (z Egiptem), które od dziesięcioleci pomagają obu krajom w stawianiu czoła wyzwaniom w regionie" - oświadczył Spicer.

Rzecznik dodał, że Trump dał do zrozumienia, iż pragnie zapewnić, że pomoc wojskowa dla Egiptu będzie skutecznym wsparciem walki sił egipskich z terroryzmem. 

Odnosząc się do piątkowej wizyty premier Wielkiej Brytanii Theresy May w Waszyngtonie, Spicer powiedział, że Trump będzie z nią rozmawiał o możliwościach zwiększenia handlu między USA a W. Brytanią.

Nie wykluczył zarazem, że relacje handlowe mogą nie być głównym tematem rozmowy. Dodał, że "nie sądzi", by planowana była wspólna konferencja prasowa obojga przywódców.

Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami Spicer poinformował również, że Biały Dom planuje stworzenie "stanowisk skype'owych" na swych regularnych briefingach dla mediów, aby umożliwić udział organizacji medialnych spoza Waszyngtonu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy