Reklama

Trump o migrantach: Jeśli są niezadowoleni, to niech nie przyjeżdżają

Prezydent Donald Trump, krytykowany przez demokratów za sposób rozwiązywania kryzysu migracyjnego, napisał w środę na Twitterze, że jeśli imigranci są niezadowoleni z warunków w obozach tymczasowych, "to nie powinni przyjeżdżać". Polityka imigracyjna Trumpa wywołuje coraz większy opór sądów i Kongresu.

Demokratyczni kongresmeni i aktywiści broniący praw człowieka odwiedzili w ostatnich dniach ośrodki dla imigrantów na granicy z Meksykiem i zrelacjonowali panujące w nich bardzo złe warunki.

Stwierdzili, że są one przepełnione, a przetrzymywani tam ludzie nie mają dostatecznej ilości żywności, wody i innych rzeczy pierwszej potrzeby.

Generalny inspektor Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego opublikował we wtorek zdjęcia z takich ośrodków w dolinie rzeki Rio Grande, w Teksasie, w których przebywa dwukrotnie więcej osób niż powinno.

"Jeśli nielegalni imigranci są niezadowoleni z warunków w naprędce zbudowanych lub przystosowanych ośrodkach przetrzymywania, to po prostu powiedzcie im, żeby nie przybywali. Wszystkie problemy rozwiązane!" - napisał Trump na Twitterze.

Reklama

Wcześniej prezydent napisał, że "nasi ludzie z Patrolu Granicznego nie są pracownikami szpitali, nie są lekarzami ani pielęgniarkami". Dodał, że "wielu z tych nielegalnych obcych żyje obecnie lepiej niż tam, skąd przybyli, i w znacznie bezpieczniejszych warunkach".

"Bulwersujące" komentarze

W ostatnim okresie nasiliła się w USA krytyka Agencji ds. Ceł i Ochrony Granic (CBP) po informacjach, że obecni i byli funkcjonariusze tej agencji zamieszczali w mediach społecznościowych obraźliwe komentarze pod adresem imigrantów, a także pod adresem  kongresmenów znanych z obrony ich praw.

Szef agencji Kevin McAleenan nazwał te komentarze "bulwersującymi" i zarządził dochodzenie w celu ujawnienia ich autorów.

Orzeczenie sądu w Seattle

Biały Dom ostro skrytykował w środę werdykt sędziego federalnego w Seattle, który orzekł, że przetrzymywanie w zamkniętych ośrodkach osób ubiegających się o azyl w USA jest bezprawne.

Orzeczenie było rezultatem pozwu przeciwko rządowi wniesionego przez organizacje obrony praw człowieka w kwietniu br. Prokurator generalny i szef resortu sprawiedliwości William Barr utrzymywał, że osoby ubiegające się o azyl, które przekroczyły granicę USA nielegalnie, nie mają prawa do zwolnienia za kaucją.

"Ten werdykt tylko zachęci przemytników i przestępców, co doprowadzi do jeszcze większego przeciążenia naszego systemu imigracyjnego" - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham.

Rząd poniósł również porażkę w Kongresie, który zablokował próby sfinansowania budowy muru na południowej granicy z funduszy innych programów federalnych, m. in. walki z przemytem narkotyków.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy