Reklama

Reklama

Tragedia na Morzu Śródziemnym. UE zajmie się sprawą imigrantów

W związku z kolejną tragedią na Morzu Śródziemnym imigracja będzie tematem poniedziałkowych obrad ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu - zapowiedziała dziś szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Według Komisji Europejskiej wkrótce ma odbyć się wspólne spotkanie szefów MSZ i MSW w tej sprawie.

W nocy z soboty na niedzielę na Morzu Śródziemnym zatonął kuter, którym z Libii do Włoch płynęło około 700 imigrantów. Trwa akcja ratunkowa.

- Zbyt wiele razy mówiliśmy: "nigdy więcej". Teraz nadszedł czas, by UE bezzwłocznie zaczęła zapobiegać takim tragediom. To, co wydarzyło się minionej nocy u wybrzeży Włoch, co ma miejsce każdego dnia na południowej granicy Europy, jest nie do przyjęcia dla Unii, która została zbudowana na zasadach solidarności, poszanowania praw człowieka i godności wszystkich ludzi. Musimy wszyscy ratować ludzkie życie, tak jak wszyscy musimy chronić naszych granic i walczyć z przemytem istot ludzkich  - oświadczyła Mogherini.

Reklama

- Postanowiłam, że temat imigracji będzie jednym z formalnych punktów programu Rady Spraw Zagranicznych, którą zwołałam na jutro w Luksemburgu - dodała.

Na spotkaniu Mogherini ma m.in. przedstawić propozycje dotyczące pogrążonej w chaosie Libii, skąd wypływają łodzie z imigrantami, próbującymi dostać się do UE.

- Musimy dalej zajmować się korzeniami imigracji, a przede wszystkim niestabilnością w poszerzającym się regionie, sięgającym od Iraku po Libię - podkreśliła Mogherini. Dodała, że wszystkie 28 państw UE ma obowiązek ratowania życia ludzi, a odpowiedzialność za to, co dzieje się na południowej granicy UE zbyt długo była pozostawiona tylko na krajach południa.

Komisja Europejska oświadczyła w niedzielę, że jest "głęboko rozgoryczona" tragicznymi wydarzeniami na Morzu Śródziemnym. - Cała UE ma moralny i humanitarny obowiązek podjęcia działań - podkreślono w oświadczeniu KE.

Wskazano, że trwają prace nad nową strategią UE w sprawie imigracji, która zostanie przyjęta przez KE w połowie maja. W dużej mierze strategia ta ma koncentrować się na współpracy z krajami trzecimi, które są źródłem imigracji do UE. W celu uzgodnienia strategii zorganizowane zostanie wspólne spotkanie ministrów spraw zagranicznych i ministrów spraw wewnętrznych - zapowiedziała KE w komunikacie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy