Reklama

Tortury w rosyjskim więzieniu. 17 funkcjonariuszy odsunięto od służby

W kolonii karnej w Jarosławiu (centralna Rosja) odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych. Jak poinformowała w niedzielę niezależna "Nowaja Gazieta", mężczyźni ci zostali zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów.

Siergiej Baburkin, rzecznik praw człowieka w obwodzie jarosławskim powiedział, że rozpatrzona zostanie możliwość pociągnięcia funkcjonariuszy do odpowiedzialności karnej.

Wcześniej Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął śledztwo dotyczące przekroczenia pełnomocnictw i użycia przemocy.

Bili i torturowali

20 lipca "Nowaja Gazieta" opublikowała nagranie wideo, w którego posiadanie weszli prawnicy fundacji Werdykt Społeczny (ros. Obszczestwiennyj Wierdikt). Widać na nim, jak mężczyźni w mundurach przez kilka minut po kolei biją pałką więźnia skutego kajdankami i co pewien czas na głowę ofiary wylewają wodę z wiadra. Mimo krzyków więźnia tortury trwają przez całe około dziesięciominutowe nagranie.

Reklama

"Nowaja Gazieta" podała nazwisko bitego więźnia - to Jewgienij Makarow. Wyjaśniła, że wideo zostało nagrane w czerwcu 2017 roku, a funkcjonariusze Federalnej Służby Więziennej (FSIN) znęcali się nad Makarowem po tym, jak doszło między nimi do kłótni z powodu rewizji przeprowadzonej w celi.

Makarow nie był jedyny

W 2017 roku o biciu więźniów w tej kolonii karnej informował Iwan Niepomniaszczych, jeden ze skazanych w procesach sądowych dotyczących zamieszek na placu Bołotnym w Moskwie 6 maja 2012 roku. Adwokaci Niepomniaszczycha poinformowali wówczas, że oprócz ich klienta i Jewgienija Makarowa pobity został jeszcze jeden więzień - Rusłan Wachapow.


Z Moskwy Anna Wróbel 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama