Reklama

Reklama

Toksyczna chmura może dotrzeć nad Polskę. Niewielkie ryzyko kwaśnego deszczu

Chmura gazów, w tym niebezpiecznego dwutlenku siarki uwolnionego do atmosfery podczas erupcji wulkanu na Wyspach Kanaryjskich, może dotrzeć w niedzielę nad Polskę. Rządowe Biuro Bezpieczeństwa uspokaja, że wystąpienie zjawiska tzw. kwaśnego deszczu jest w naszym kraju niewielkie. Jeżeli jednak gazy nie przestaną wydobywać się z wulkanu, to może dojść do ochłodzenia klimatu.

W sobotę popiół ze znajdującego się na wyspie La Palma wulkanu Cumbre Vieja dotarł na sąsiednie wyspy usytuowane w należącym do Hiszpanii archipelagu Wysp Kanaryjskich. Z powodu ryzyka dla podróżowania w tym regionie tymczasowo zamknięto lotniska na wyspach La Gomera i Teneryfa. Każdej doby z wulkanu wydobywa się 12 tys. ton gazu, a wysokość ich emisji osiągnęła co najmniej 4500 tys. metrów.

"Na skutek erupcji wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma w niebo wzbił się toksyczny pył. Prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. "kwaśnego deszczu' na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest jednak niewielkie" - przekazało RCB na Twitterze.

Reklama

Jak dodano w komunikacie, IMGW prognozuje, że cyrkulacja powietrza nie jest skierowana ku Europie Środkowej. "Instytut nieustanie monitoruje sytuację i będzie informować o ewentualnym dotarciu zanieczyszczeń do Polski" - dodało RCB.

Skażenie może objąć ujęcia wody pitnej

"Dwutlenek węgla odpowiada za ocieplanie się klimatu. Jednak już dwutlenek siarki ma zupełnie odwrotne działanie, powoduje spadek temperatury. Obecnie chmura SO2 rozciąga się na tysiące kilometrów, sięgając Europy. W piątek (24.09) obłok SO2 dotarł nad Portugalię, Hiszpanię, Francję i zachodnie wody Morza Śródziemnego. W sobotę (25.09) objął już całą zachodnią i południową część kontynentu" - tłumaczy serwis Twojapogoda.pl.

Eksperci wyjaśnili, że dwutlenek siarki mieszając się z kropelkami wody w chmurach tworzy kwas siarkowy - w konsekwencji dochodzi do kwaśnych deszczy. "Padając na ziemię powodują one zakwaszenie gleby. Skażenie może objąć także ujęcia wody pitnej, ale również wszelką roślinność. Kwas uszkadza wapienną i cementową elewację budynków oraz napowietrzną infrastrukturę" - dodaje Twojapogoda.pl.

Areozle z kwasu siarkowego na dłuższą metę mogę spowodować ochłodzenie klimatu. Naukowcy z Politechniki Michigan twierdzą, że odczuwalne ochłodzenie klimatu może spowodować jedynie emisja dwutlenku siarki rzędu 5-10 milionów ton. W praktyce oznacza to, że aktualna emisja z wulkanu Cumbre Vieja musiałaby utrzymać się co najmniej przez rok i dwa miesiące.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje