Reklama

To będzie czarny koń wyborów?

Czarnym koniem tych wyborów jest Szkocka Partia Narodowa - uważa ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Karolina Borońska-Hryniewiecka. Brytyjczycy wybierają dziś parlament. Najpewniej żadna z dwóch największych partii nie będzie w stanie samodzielnie rządzić. Trzecią siłą w Izbie Gmin może być właśnie Szkocka Partia Narodowa.

Ekspertka przewiduje, że partia ta zdobędzie prawdopodobnie wszystkie głosy z obszaru Szkocji. Jak mówi Karolina Borońska - Hryniewiecka ta partia będzie języczkiem uwagi. Jeśli David Cameron lub Ed Miliband zdecydują się utworzyć z nią koalicję, będzie ona współdecydowała o lasach państwa.

Dla Brytyjczyków najważniejsze w tych wyborach są kwestie ekonomiczne. Wielka Brytania od kilku lat boryka się z deficytem budżetowym i długiem publicznym. Dlatego wszystkie partie prześcigają się w pomysłach, jak zahamować ten deficyt.

Reklama

Choć Brytyjczycy chętnie pożegnaliby Camerona, to do jego politycznego przeciwnika z Partii Pracy Milibanda też nie są przekonani. Jak mówi ekspertka, wyborcy mogą się obawiać głosowania na lidera Partii Pracy , bo mogą bać się "rozdęcia fiskalnego", za które obwinia się poprzedniego premiera wywodzącego się z tej partii.

"To rząd Gordona Browna doprowadził do tak ogromnego deficytu, więc Miliband, który jest jeszcze bardziej lewicowy niż Tony Blair może być postrzegany, jako taki, który nie poradzi sobie z kontrolą deficytu i jeszcze bardziej zadłuży Wielką Brytanię w najbliższej kadencji" - mówi Karolina Borońska-Hryniewiecka.

Ekspertka wylicza, że oprócz ekonomii tegorocznymi najważniejszymi tematami wyborów są: niedostateczna polityka mieszkaniowa, poprawa służby zdrowia i kwestia imigracji.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | szkocka partia narodowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy