Reklama

"Tajne mogiły". Białoruś przekonuje Irak, że w Polsce mordowano migrantów

Komitet Śledczy Białorusi poinformował delegację z Iraku o "masowych egzekucjach" i "tajnych mogiłach" migrantów z Bliskiego Wschodu na terenie Polski. Komunikat zbudowany na propagandowym przekazie i oskarżeniach dezertera Emila Czeczki cytuje Ria Novosti.

Jak podaje Ria Novosti, w Mińsku miało miejsce spotkanie Komitetu Śledczego Białorusi z iracką delegacją. Podczas spotkania strona iracka miała otrzymać "informacje" na temat zdarzeń, które rzekomo rozegrały się na terenie Polski podczas kryzysu granicznego z zeszłego roku.

Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku na polsko-białoruską granicę zaczął napierać tłum migrantów. Ostrzeżenia przed zwożeniem przez reżim Łukaszenki migrantów z Bliskiego Wschodu na Białoruś w celu wykorzystania ich do wywołania kryzysu, pojawiały się już kilka miesięcy wcześniej.

Reklama

Emil Czeczko mówił o zabijaniu migrantów w Polsce

W czasie kryzysu na granicy na Białoruś uciekł polski żołnierz Emil Czeczko. Według informacji strony białoruskiej został zatrzymany pod Tuszemlą na Grodzieńszczyźnie, a następnie poprosił o azyl polityczny na Białorusi.

Emil Czeczko wystąpił później przed kamerami, opowiadając o rzekomych zbrodniach na migrantach, których mieli się dopuszczać Polacy. Twierdził m.in., że "był zmuszany do zabijania ludzi". Powieszone ciało Emila Czeczki znaleziono 17 marca w jego mieszkaniu w Mińsku. Okoliczności śmierci bada Komitet Śledczy Białorusi.

Ten sam Komitet wykorzystuje teraz "rewelacje" dezertera, by oskarżać Polskę o zbrodnie na migrantach z Bliskiego Wschodu. Podczas spotkania z iracką delegacją w Mińsku przedstawiciele Białorusi mieli przekazać, że w Polsce znajdują się "tajne mogiły" migrantów zabitych podczas kryzysu na granicy.

Propaganda nabiera rozpędu

W raporcie cytowanym przez Ria Novosti pojawia się również informacja o masowych egzekucjach na cudzoziemcach, którzy usiłowali dostać się do naszego kraju przez polsko-białoruską granicę. Komitet powiadomił także o rzekomych torturach, przymusowych deportacjach i aktach okrucieństwa, których mieli dopuszczać się funkcjonariusze Straży Granicznej i stacjonujący na granicy żołnierze.

Jak czytamy, Białorusini mieli również powiadomić o odnotowaniu działań przestępczych wobec 135 obywateli Iraku, którzy rzekomo mieli doznać przemocy ze strony polskich służb.

Białoruś nie ustaje w propagandowych zabiegach oczerniających Polskę. Reżim nie przyznaje się również do wywołania kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, choć z dziennikarskich śledztw wynika, że proceder był odgórnie sterowany. Migranci mieli być mamieni obietnicą przedostania się na terytorium Unii, a po wylądowaniu na Białorusi przewożeni pod granicę i "rzucani" do forsowania przejść. Polska Straż Graniczna cyklicznie pokazuje również nagrania, z których wynika, że białoruscy pogranicznicy biorą udział w przygranicznych prowokacjach. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Białoruś | granica polsko-białoruska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy