Reklama

Tajlandia: Wyższa nagroda za pomoc w schwytaniu zamachowców

Tajlandzka policja potroiła - do równowartości 75 tys. euro - nagrodę oferowaną za informacje prowadzące do schwytania sprawców poniedziałkowego zamachu bombowego w Bangkoku

W piątek przedstawiciele rządu, władz miejskich i policji zgromadzili się w miejscu zamachu, w hinduistycznej świątyni Erawan w centrum tajlandzkiej stolicy, gdzie uczestniczyli w międzyreligijnym nabożeństwie w intencji ofiar ataku.

W zamachu zginęło 20 osób, w tym 14 obcokrajowców. Do tej pory wśród zabitych udało się zidentyfikować sześciu obywateli Tajlandii, czterech Malezyjczyków, czterech obywateli kontynentalnych Chin, dwóch mieszkańców Hongkongu, w tym Brytyjczyka, jednego Indonezyjczyka i jednego mieszkańca Singapuru. Tożsamości dwóch ofiar na razie nie ustalono.

Reklama

Brakuje tropów

Cztery dni po zamachu, najkrwawszym w ostatnich latach w Tajlandii, brakuje nowych tropów. Szef policji Somyot Poompanmoung zakazał wielu urzędnikom wydawania oświadczeń w sprawie ataku, po tym jak w czwartek rzecznicy różnych służb przekazywali sprzeczne niekiedy informacje.

Rzecznik armii ocenił w czwartek, że incydent raczej nie ma związku z międzynarodowym terroryzmem, przecząc tym samym hipotezie przedstawionej dzień wcześniej przez policję.

Co najmniej 10 osób

Somyot Poompanmoung uściślił też swoją wcześniejszą wypowiedź, z której wynikało, że zamach przygotowało co najmniej 10 osób.

- Nie mówiłem, że mamy 10 podejrzanych. Powiedziałem, że teoretycznie (do przygotowania tego rodzaju ataku) potrzeba więcej niż 10 osób - zaznaczył. Nie wykluczył, że w dokonanie zamachu zaangażowani byli tylko dwaj ludzie.

Dwie inne osoby, widziane na nagraniu monitoringu z zaatakowanej świątyni i początkowo uznawane za podejrzanych, zostały oczyszczone z podejrzeń. Jedna z nich okazała się przewodnikiem turystycznym, a druga - turystą z Chin.

List gończy

Policja wysłała też list gończy za głównym podejrzanym, który na nagraniu wchodzi do świątyni z plecakiem i wychodzi już bez niego. Na portrecie pamięciowym przedstawiony jest młody człowiek w okularach, z bujnymi, czarnymi włosami. Napisano, że jest obcokrajowcem lub Tajlandczykiem udającym obcokrajowca.

Jak dotąd żadna organizacja nie przyznała się do zamachu.

 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama