Reklama

Reklama

Tajemnica zaginionego obrazu Klimta rozwikłana? Być może nigdy nie opuścił galerii

23 lata temu, w trakcie przygotowań do wystawy, pracownicy galerii Ricci Oddi z przerażeniem odkryli, że w kolekcji brakuje obrazu Gustava Klimta. Wart kilkadziesiąt milionów euro obraz zniknął 22 lutego 1997 roku. Wszystko wskazuje na to, że właśnie udało się go odzyskać.

Jak donosi "New York Times", ogrodnik pracujący na terenie galerii sztuki nowoczesnej Ricci Oddi, we włoskim mieście Piacenza, zajmował się uprzątaniem bluszczu ze ścian budynku. Wówczas zauważył metalowy panel. Jak zdradził włoskiej telewizji, za panelem znajdowała się nisza w ścianie, a w niej tkwił pakunek. Po otwarciu torby oczom ogrodnika ukazał się obraz, który prawdopodobnie jest zaginionym dziełem Gustava Klimta.

Jak poinformował Pietro Ostuni, szef lokalnej policji, obraz jest w tej chwili przechowywany w bezpiecznym miejscu. Roberto Riccardi, szef wydziału włoskich karabinierów, zajmującego się ochroną dziedzictwa kulturowego, wzywa do ostrożności. Obraz musi przejść proces uwierzytelnienia. Eksperci sprawdzą, czy to rzeczywiście dzieło austriackiego mistrza sztuki nowoczesnej, czy fałszerstwo.

Reklama

Dyrektor galerii sztuki Massimo Ferrari wypowiada się w znacznie bardziej optymistycznym tonie. Mężczyzna wierzy, że rzeczywiście odnalezione zostało dzieło Gustava Klimta. Obraz ma z tyłu te same pieczęcie, co inne jego płótna. Krytyk sztuki Vittorio Sgarbi, cytowany przez BBC, podkreśla, że odzyskanie obrazu to najlepszy prezent na święta.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy