Reklama

Reklama

Tacciana Karatkiewicz stanęła na czele kampanii "Mów Prawdę!"

Działaczka białoruskiej opozycji Tacciana Karatkiewicz, która ubiegała się w październikowych wyborach o stanowisko prezydenta kraju, została w sobotę wybrana na szefową kampanii "Mów Prawdę!" podczas zjazdu założycielskiego w Mińsku.

Delegaci zjazdu jednomyślnie powierzyli Karatkiewicz stanowisko przewodniczącej i - również jednomyślnie - wybrali na przewodniczącego rady kampanii szefa jej sztabu wyborczego Andreja Dźmitryjeua.

Kampania stawia sobie za cel sprzyjanie budowaniu na Białorusi demokratycznego, socjalnego państwa prawa, rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego i gospodarki narodowej, a także tradycji patriotycznych.

Karatkiewicz oświadczyła, że organizacja zamierza nadal popierać program pokojowych reform, który był głównym hasłem jej programu wyborczego. W tym celu przewidziano "aktywny udział w kampanii parlamentarnej (przed wyborami w r. 2016), pracę ze społeczeństwem i wysiłki na rzecz przybliżenia przemian".

Reklama

Po sobotnim zjeździe kierownictwo kampanii przygotuje dokumenty do Ministerstwa Sprawiedliwości, aby się zarejestrować jako organizacja społeczna. Będzie to już czwarta taka próba. Wszystkie poprzednie wnioski w tej sprawie sąd odrzucał - zdaniem działaczy z przyczyn politycznych.

Kampania "Mów Prawdę!" powstała w 2010 r. Kierował nią były kandydat na prezydenta z r. 2010 Uładzimir Nikalajeu, który w kwietniu bieżącego roku wystąpił ze wszystkich struktur opozycyjnych w proteście przeciwko niezdolności opozycji do wystawienia wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich. Od maja kampanii szefował Dźmitryjeu.

Według wyników podanych przez Centralną Komisję Wyborczą na wyborach 11 października, na prezydenta Alaksandra Łukaszenkę zagłosowało 83,49 proc. wyborców, a na Karatkiewicz 4,42 proc. Karatkiewicz zaskarżyła wyniki, powołując się na nieprawidłowości stwierdzone przez niezależnych obserwatorów oraz działaczy sztabu, ale CKW nie uwzględniła tej skargi.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy