Reklama

Reklama

Szymański o stosunkach z Włochami: Dzieli nas podejście do migracji

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański po rozmowie z włoskim ministrem ds. europejskich Paolo Savoną oświadczył w poniedziałek w Rzymie, że Polska nie zmienia swego stanowiska wobec sprawy migracji. Przyznał też, że kwestia ta dzieli Rzym i Warszawę.

Wiceminister Szymański po spotkaniu z przedstawicielem włoskiego rządu powiedział polskim dziennikarzom w Wiecznym Mieście: "Dzieli nas kwestia podejścia do napływu niekontrolowanej migracji".

"Polska jest w całkowicie innej sytuacji i nie chcemy tego zmieniać" - dodał wiceszef MSZ.

Wyraził opinię, że możliwa jest współpraca Polski i Włoch w takich sprawach, jak ochrona granic zewnętrznych i polityka inwestycyjna w Afryce.

List premiera Włoch

Szymański zapytany przez PAP, jaka jest odpowiedź polskiego rządu na list premiera Włoch Giuseppe Contego, z apelem o przyjęcie części migrantów z 450-osobowej grupy, która przybyła na Sycylię, odparł: "Premier Mateusz Morawiecki we właściwy sposób odpowie na ten list".

Reklama

Podkreślił, że stanowisko polskiego rządu w kwestii relokacji uchodźców jest bardzo jasne.

"Sprzeciwiamy się jakimkolwiek formom naruszania narodowej kontroli nad granicami zewnętrznymi" - dodał.

Konrad Szymański wyraził nadzieję na to, że wkrótce dojdzie do spotkania premierów Morawieckiego i Contego, ponieważ jego zdaniem istnieje duże pole wzajemnej współpracy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy