Reklama

Reklama

​Szydło podziękowała May za pomoc i wsparcie udzielone Polakom

Dziękuję premier Theresie May za pomoc i wsparcie udzielone Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii - powiedziała w poniedziałek w Londynie premier Beata Szydło.

Podziękowała szefowej brytyjskiego rządu za "symboliczne dwa gesty", które - mówiła Szydło - May wykonała w stosunku do Polski i Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

"Dziękuję, że mogłyśmy wspólnie złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterskich polskich lotników, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, walcząc o wolność Wielkiej Brytanii, ale też o wolność Europy, nas wszystkich. Dziękuję, że mogłyśmy również porozmawiać z weteranami II wojny światowej" - powiedziała Szydło na wspólnej konferencji prasowej z szefową brytyjskiego rządu. Premier Polski i premier Wielkiej Brytanii w poniedziałek złożyły wieńce przed Pomnikiem Polskich Lotników w Northolt na przedmieściach Londynu.

Reklama

Polska premier podziękowała też May za zaproszenie do rezydencji na Downing Street 10 przedstawicieli organizacji polonijnych. "Bezprecedensowym dla mnie wydarzeniem jest zaproszenie tutaj, do siedziby na Downing Street, przedstawicieli społeczności polskiej mieszkającej w Wielkiej Brytanii" - powiedziała Szydło.

"Dziękuję za to docenienie Polski, za docenienie Polaków. Chcę też podziękować pani premier za pomoc i wsparcie, jakie otrzymali nasi obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii. Wtedy, gdy były akty przemocy, gdy były wydarzenia smutne dla nas wszystkich, na prośbę moją i ministrów pani premier natychmiast zareagowała i dzisiaj razem prowadzimy działania, by Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii byli bezpieczni" - powiedziała Szydło. 

Szydło o Brexicie: Liczą się gwarancje dla polskich obywateli

Z punktu widzenia Polski istotne są gwarancje, jakie będą mieli obywatele polscy mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii - podkreśliła w poniedziałek w Londynie premier Beata Szydło, komentując sprawę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Z punktu widzenia Polski bardzo istotne jest to, jakie gwarancje będą mieli obywatele polscy mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii, ale łączy się to z tym, jakie gwarancje będą mieli obywatele brytyjscy, którzy będą mieszkali i pracowali w innych krajach Unii Europejskiej, a więc jest to nasza wspólna sprawa" - powiedziała Szydło, odnosząc się do pytania jednego z dziennikarzy o konsekwencje Brexitu dla obu krajów.

"Musimy razem w toku negocjacji wydyskutować takie rozwiązania, które zarówno dla obywateli Unii Europejskiej, w tym dla Polaków, jak i dla obywateli Wielkiej Brytanii będą najkorzystniejsze i będą przede wszystkim akceptowalne przez obydwie strony" - podkreśliła premier. Dodała też, że negocjacje dotyczące tej sprawy będą prowadzone w formule UE-Wielka Brytania. Szydło zapewniła, że Polska na pewno będzie brała aktywny udział w tych negocjacjach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne