Reklama

Reklama

Szydło i Merkel mówią jednym głosem ws. Brexitu

​Wierzymy głęboko, że Brytyjczycy podejmą decyzję o pozostaniu w UE - powiedziała w środę w Berlinie premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Nasze stanowisko jest jasne: UE powinna rozwijać się, tworzyć jedność - dodała.

Premier Szydło powiedziała, że polsko-niemieckie międzyrządowe konsultacje dotyczyły m.in. referendum w Wielkiej Brytanii.

"Zgodziliśmy się, i tutaj stanowisko Berlina i Warszawy jest tożsame, że oczywiście uszanujemy każdą wolę i decyzję narodu brytyjskiego. Ale musimy zrobić wszystko i przygotować się na to, aby cały czas zachęcać i rozmawiać o umocnieniu Unii Europejskiej" - powiedziała polska premier.

"Wierzymy głęboko, że Brytyjczycy podejmą decyzję o pozostaniu w Unii Europejskiej, ale bez względu na wynik jutrzejszego referendum nasze stanowisko jest jasne: UE powinna nadal rozwijać się, trwać, tworzyć jedność" - dodała.

Reklama

Merkel: Niemcy i Polska mają nadzieję, że W. Brytania pozostanie w UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła w imieniu Polski i Niemiec nadzieję, że obywatele Wielkiej Brytanii zdecydują w referendum o pozostaniu ich kraju w Unii Europejskiej.

"W czwartek referendum w Wielkiej Brytanii, w imieniu obu stron można powiedzieć, że życzymy sobie, żeby obywatele - to jest oczywiście ich decyzja - zdecydowali się na pozostanie (Wielkiej Brytanii) w Unii Europejskiej" - powiedziała Merkel w środę w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło.

Refeendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej ma się odbyć w najbliższy czwartek.

Merkel powiedziała, że kolejny temat rozmów, to szczyt NATO w Warszawie. "Wspólnie dobrze współpracujemy, by przygotować się (do szczytu)" - podkreśliła.

Merkel z Szydło rozmawiały też o współpracy w dziedzinie transportu, kultury i oświaty.

"Jest wiele projektów, wiele wspólnych przedsięwzięć, ale jest też jeszcze wiele do zrobienia, co jeszcze bardziej zbliży do siebie obywateli w obu krajach" - oceniła.

"Krok po kroku, takie jest nasze życzenie, musimy te projekty w przyszłości opracowywać" - mówiła kanclerz Niemiec.

Merkel podkreśliła też, że polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe były dobrym dniem dla wzajemnych relacji.

W środę w Berlinie odbyły się polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe; w rozmowach brali udział szefowie prawie wszystkich resortów. Konsultacje międzyrządowe wpisują się w obchody 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne