Reklama

​Szwecja: W Malmoe policyjna "operacja szron"

Szwedzka policja ogłosiła w poniedziałek rozpoczęcie akcji "operacja szron", mającej zatrzymać walkę gangów w Malmoe. W weekend w tym mieście doszło do egzekucji przy użyciu broni palnej. Wcześniej miały miejsce eksplozje.


Dowodzący "operacją szron" szef policyjnej grupy szybkiego reagowania NOA Stefan Hector oświadczył, że celem akcji, która potrwa sześć miesięcy, jest "zmniejszenie liczby strzelanin i wybuchów dokonywanych w środowisku gangów oraz osłabienie tych grup". "Chcemy skoncentrować się na przejęciu broni palnej, materiałów wybuchowych oraz części służących do konstrukcji bomb. Będziemy współpracować ze służbami celnymi, a także wspierać działania mające umożliwić młodym ludziom opuszczenie środowisk przestępczych" - powiedział Hector na konferencji prasowej w Sztokholmie.

Reklama

W sobotę w Malmoe w strzelaninie w popularnej pizzerii śmierć poniósł 15-letni Jafar, a inny nastolatek walczy o życie w szpitalu. Dwóch nieznanych sprawców uciekło z miejsca zdarzenia rowerami. Kilka minut wcześniej doszło do eksplozji samochodu. Policja wiąże ze sobą oba wydarzenia. Dotychczas nikt nie jest podejrzany.

W poprzedni weekend w kilku miejscach w Malmoe miały miejsce silne eksplozje w budynkach wielorodzinnych. Nie było ofiar, ale wybuchy spowodowały poważne straty materialne.

Podobną akcję podjęto po ataku terrorystycznym

Jak zapowiedziała w poniedziałek tamtejsza policja, dzięki "operacji szron" służby mundurowe mają być bardziej widoczne na ulicach. Na konferencji prasowej obiecano działania na rzecz zwalczania handlu narkotykami w miejscach publicznych. Właśnie z tą działalnością - podkreśla policja - wiąże się walka o wpływy między gangami.

"Operacja szron" została rozpoczęta w oparciu o ustawę o "narodowych wydarzeniach specjalnych" i pozwala służbom w miejscu kryzysu zgromadzić jednostki z innych regionów. Wcześniej podobną akcję podjęto m.in. po ataku terrorystycznym w Sztokholmie w kwietniu 2017 roku.

W związku z falą przestępczości politycy szwedzkich ugrupowań opozycyjnych, konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej oraz nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci, poinformowali o złożeniu wniosku o wotum nieufności wobec socjaldemokratycznego ministra sprawiedliwości Morgana Johanssona.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy