Reklama

Szwecja: Robótki ręczne Prezentem Roku 2022. "To symbol walki z kryzysem"

Ręcznie robiony sweter, szalik, czapka czy rękawiczki - to świąteczny Prezent Roku 2022 w Szwecji. Podarunek wygrał w plebiscycie Instytutu Badań Handlu (HUI) i ma symbolizować walkę z kryzysem energetycznym oraz świadczyć o powrocie mody na rękodzieła. Szczególnie popularne stały się one wśród młodego pokolenia.

W uzasadnieniu podkreślono, że "wojna w Ukrainie spowodowała wzrost inflacji oraz cen energii". "W czasach symbolicznego i dosłownego chłodu, będącego wynikiem niepokoju na świecie, Prezent Roku 2022 to, ciepły uścisk w postaci robótki, którą obdarowujemy bliską osobę" - napisano.

Jednocześnie, jak zauważono, w ostatnim czasie ponownie wzrosło zainteresowanie rękodzielnictwem. "Szczególnie modne stało się dziewiarstwo, dzięki któremu można wyrazić swoją tożsamość, a dzięki mediom społecznościowym znalazło nową, młodą grupę docelową" - zaznacza szefowa HUI Emma Hernell.

Reklama

Szwecja. Robótki ręczne Prezentem Roku 2022

Według HUI, na TikToku, gdzie można znaleźć wiele filmów instruktażowych, hasztag #knittok ma ponad 400 mln wyświetleń.

Szwedzka komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson obdarowała swoich współpracowników zrobionymi przez siebie na drutach wełnianymi skarpetami.

W ubiegłym roku szwedzkim Prezentem Roku był bilet do kina, teatru lub na koncert w związku z końcem obostrzeń pandemicznych, a w 2020 roku - kuchenka turystyczna, nawiązująca do spędzania czasu na łonie przyrody z dala od innych ludzi w związku z Covid-19. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: robótki ręczne | rękodzieło | Szwecja | prezenty na święta

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy